נחל צפית תחתון, טיול מושלם בדרך לאילת

חצי יום טיול מאתגר וחוויתי מאוד

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולOctober 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתכל העונות מלבד חשש לשיטפונות

רקע

נחל צפית תחתון הינו אחד המסלול היותר יפים ומהפחות מטויילים בערבה, אורכו כ - 4.5 ק"מ שבהם עוברים בנחל מרשים, סולמות, יתדות, הרבה צל וצוברים המון חוויות. מכיוון שבמסלול יש סולמות וקשה ללכת מהר כי הנוף פשוט עוצר נשימה הוא לוקח בערך 4 שעות.
כמה דגשים:
1. המסלול הינו בנחל לכן אסור לטייל בו בעת חשש לשיטפונות.
2. המסלול אינו מעגלי ולכן צריך 2 מכוניות.
3. רצוי לוודא שהמסלול עביר (אין גבים עמוקים שחוסמים את הדרך)
המסלול מתאים גם למשפחות אך לא כדי לצאת תינוק קטן מאוד כי זה יקשה מאוד ואף יסכן אותו!
כמו בכל טיול מומלץ לקחת 3 ליטר מים לאדם, כובע, קרם הגנה ומפת סימון שבילים מספר 14.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הגעה לנקודת ההתחלה

כאמור המסלול אינו מעגלי.
נוסעים על כביש 25 מזרחה (מדימונה לכיוון אילת) עוברים את צומת צפית ומתחילים בירידות לכיוון הערבה. כ 8.5 ק"מ לאחר צומת צפית בערך ישנו שלט חום ימינה למכתש הקטן, עולים על דרך העפר המסומנת באדום, נוסעים עליה כ - 2.5 ק"מ עד לקטע בו הכביש חוצה נחל וישנה פנייה ממש חזקה ימינה (הכביש עושה סוג של V). כמו כן במקום ישנו שלט עם סימון שחור לכיוון נחל צפית.

הגעה לנקודת הסיום

בכדי להגיע לנקודת הסיום מנקודת ההתחלה נחזור בשביל העפר האדום עד לכביש 25 ונפנה ימינה (מזרחה) לכיוון צומת הערבה. בצומת הערבה נפנה ימינה ונעלה על כביש 90 לדרום. 2 ק"מ דרומית לצומת הערבה קיים שלט חום עם הכיתוב "נחל צפית וסימון שחור" לא לעצור בשלט אלא להמשיך עוד 0.5 ק"מ דרומה ולפנות בשילוט "קידוח תמר 9+11" להיכנס שם ולחכות למטיילים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

סיפור דרך

כאמור המסלול הינו נחל צפית תחתון (קיים גם עליון).
לאחר ההגעה לנקודת ההתחלה וההתארגנות על הציוד מתחילים ללכת בשביל המסומן בשחור. עם נצמד לצד ימין בתחילת הדרך נלך על אבן חשופה, לקראת סופה ישנם כמה ציורי סלע. נמשיך כ 1 ק"מ על לעץ שיטה גדול, כ 500 מטר אחריו יש מדרגה של בערך מטר , המדרגה לא קשה אך ילדים הצטרכו עזרה. אחרי המדרגה נלך במעוק צר ומרשים (לפעמים יש מים בגבים) שבסופו השביל מתפצל ל2. דרך 1 (המשך על השחור) והבטוחה יותר היא להישאר בצידו הימני של המעוק (דרומי) עד להגעה ליתדות בגובה 4-5 מטרים. היתדות מעוגנות מעולה וילדים (וגם מבוגרים) עפים על זה. דרך 2 מסוכנת מאוד ובכלל לא מומלצת, להיצמד לצידו הצפוני של המעוק שבסופו במקום יתדות ישנו חבל שיורד במפל. החבל מעוגן טוב והירידה מאוד חוויתית אך הרבה יותר מסוכן (עם אתם סומכים על עצמם ועל ילדכם לכו על זה). לאחר הירידה (לא משנה באיזה דרך נמשיך על הדרך השחורה, לאורך 1.7 ק"מ נלך בתוך ערוץ הנחל הרחב, יהיה רוב הזמן צל, ישנם המון סוגי שיחים וציפורים בנחל וכמובן שנעבור ליד "ה" בולדר של נחל צפית (בולדר ענק המונח באמצע הנחל) לאחר ההליכה בחלק הרחב של הנחל הכל יעשה יותר צר ולמעשה נתחיל את ההליכה במעוק של הצפית (סיום הנחל היורד לערבה). תחילה ישנם יתדות בגובה של 4 מטרים. ממשיכים את ההליכה במעוק המרשים והמוצל לאורך של 1 ק"מ. לאורך המעוק קיימים כמה סולמות, יתדות ומדרגות סלע, ההליכה בו מהנה בצורה בלתי רגילה, מאתגרת וכיפית ביותר לילדים! בסוף המעוק ממשיכים על השביל השחור בנחל הרחב (לא הולכים בצד ימין ליד קיר הקונגלומרט!) עד שרואים צינור גדול עובר מעלינו, שם כבר תיראו את הרכב שבא לאסוף אותכם.

דרך חירום / לא רוצים ללכת במעוק

אם חס וחלילה קרה משהו אחרי היתדות הראשונים (בהליכה בנחל הרחב) או אתם פשוט לא רוצים לרדת במעוק עם הרבה יתדות ומדרגות סלע ישנה אופציה נוספת. אלחר המעבר של הבולדר הגדול במרכז הנחל מתפצל שמאלה שביל כחול, השביל (שגם הוא לא פחות מרשים) מוביל אותנו לאורך של כ - 1 ק"מ על קו גובה עד לתצפית משוגעת על הערבה. כאשר השביל נגמר והופך לשביל רחב יש שביל אדום שיוצא ימינה. השביל הזה יוביל אותנו לכ 500 מטרים צפונה לנק' הסיום. לפנייה מערב עם השלט החום והסימון השחור "נחל צפית".

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )