טרק שלג חד יומי בחרמון

בחורף האחרון החלטנו לנצל את כמות השלגים המכובדת ולצאת לטרק שלגים - בארץ. מצאנו מסלול פשוט לביצוע ומדהים ביופיו, בנופים שנדיר מאוד לראות בארץ. אם החרמון מושלג והשמיים בהירים, עדיף להסתובב שם ברגל מאשר להיות תקוע בתורים

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2011 M12
עונה מומלצתחורף

מהחניון להר כחל

המחירים והצפיפות בחרמון מורידים את החשק מלגלוש שם, אבל חורף ישראלי מושלג כמו 2011-2012 חבל לפספס. בינואר האחרון נסענו לחרמון כדי לעשות טרק שלג אמיתי: שלג בגובה ברכיים, נופים חדשים ומקומות חדשים.
יוצאים מוקדם בבוקר מהמרכז ומחנים את הרכב בנווה אטי"ב, בסמוך לכביש הראשי. משם תופסים טרמפים יחד עם כל עם ישראל בדרך לחניון הראשי (התחתון) של החרמון. הנסיעה למעלה קצרה, אבל יכולה לקחת גם שעה - תלוי אם זה בסוף או אמצע שבוע.
לפני שמגיעים לחניון, יורדים מהטרמפ ומבקשים יפה מהשומרים לעבור בלי לשלם כי הגעתם ברגל וגם ככה אתם לא עולים לאתר. מושכים לפינה הכי דרום מערבית של החניון, ויורדים לבקעה קטנה בשם בקעת מן. באמצע הבקעה יש את ברכת מן, אגם קטן קפוא ויפה. הנוף מתוך הבקעה הוא משהו שלא רואים כאן הרבה...
מהבקעה ממשיכים דרום מערבה, עם הנחל הקטן שמנקז את הבריכה, לכיוון דרך 4X4 שמסומנת בצבע אדום. כשהדרך נצמדת להר שמדרום אליכם (הר שזיף), הסימון שלה נהיה ברור וגם היא. ממשיכים ללכת על הדרך האדומה עד שהיא נהיה שביל הולכי רגל אדום, ונזהרים שלא לרדת ממנה לשבילים קטנים יותר שמובילים צפונה. כל האזור מצפון לשביל חסום למטיילים מסיבות בטחוניות. כאשר השביל האדום שמקיף את הר כחל הופך לשביל להולכי רגל, יכול להיות בעייתי לעקוב אחריו - תלוי בכמות השלג שיש על הקרקע. בערך בצומת השבילים אדום/שחור (שביל מבוטל שממשיך צפונה) החלטנו לעזוב את צלע ההר, ולתפס למעלה לפסגת הר כחל (1,411 מ'), משם נוכל להתאפס ועל הדרך בטח תהיה תצפית יפה. מטפסים דו"ך למעלה עד שמגיעים לפסגה, ממנה נשקף נוף מדהים של 360 מעלות: רואים את קו התילים של רמה"ג, את החרמון המושלג, את הר דב מצפון, את מבצר הבופור בלבנון מעל הצוק של הליטאני, ואת עמק החולה ממערב.

מהר כחל לנווה אטי"ב

אחרי צילומים ומנוחה בפסגה, יורדים דרומה בתקווה למצוא חזרה את השביל האדום המקורי. מעט מדרום מזרח לפסגת ההר הוא חוזר להיות שביל 4X4, וקל למצוא אותו. כל הירידה מההר היא בשלג בגובה ברך, בחורש ים תיכוני - שילוב די נדיר...
ברגע שמתחברים לשביל האדום, ממשיכים איתו דרומה בגדול עד לנווה אטי"ב. בדרך יש כמה מקומות מעניינים ששווה להעיף עליהם מבט ב"עמוד ענן": מחצבות כחל, מעיין, ברכת חפור והר סנאים שעליו תצפית ושרידי מקדש יטורי. אנחנו הגענו רק לברכת חפור - ברכה של 20 על 20 מטר, מלאה במים ומוקפת בעצי אלון וזית ענקיים. נקודה מצוינת לעצירה, במיוחד כי היא כבר נמוכה יחסית, והסיכוי שיהיה בה שלג נמוך.
מברכת חפור ממשיכים עם השביל האדום עד ההגעה לשער האחורי (הנעול) של נווה אטי"ב. אפשר פשוט לטפס מעל השער, או להקיף מעט את הישוב מצפון, עד שמצליחים להגיע לכבר הראשי דרך הבית קברות.

טיפים

  • אם רוצים להוציא את המירב מהטיול, חשוב לבחור יום עם שמיים כחולים, ולודא שיש שלג לפחות מגובה 1,200 מ'.
  • טיול באזור הזה דורש תיאום בטחוני מול מתא"ם פיקוד צפון.
  • היה קר באופן מפתיע - אל תוותרו על כובעי גרב, כפפות, ונעליים טובות. רוב הזמן הולכים בתוך שלג. אם יש מקלות הליכה - לא יזיק.
  • אם אתם לא מנוסים בטיולים בשלג, אז כבדהו וחשדהו - קשה לאמוד את העומק שלו, הוא נוטה להיות חלק, ובגדול זה שונה מאוד מהליכה רגילה.
  • חובה לקחת מפת סימון שבילים (מס' 1 כמובן). איפלו שטיילנו ביום שישי, לא פגשנו אדם אחד לאורך הדרך, ככה שאל תבנו על אחרים.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )