נחל שרף ונחל חגור

טיול מעגלי שעובר בשני נחלים פחות מוכרים שבאיזור המכתש הגדול

תאריך הטיולApril 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף, אביב

דרכי הגעה - הסבר מפורט

שתי השאלות העיקריות שעולות בקרב המטיילים שמעוניינים להגיע למסלול היא האם אפשר להגיע עם רכב פרטי? איפה מחנים את הרכב?
גם אנחנו שאלנו את אותן שאלות ועד לטיול עצמו לא הצלחנו להשיג תשובה ברורה. הבעיה המרכזית של האיזור היא שמפעל צין יושב על הדרך שמובילה אל הנחלים והשבילים שסובבים את המפעל משתנים במהלך השנים, מה שמותיר את המפת סימון שבילים לעזר לא מספיק אמין כדי לנווט איתו.
בנוסף לפירוט זה, סימנתי את הנק׳ אותם אציין גם על המפה שבתחילת הסיפור. מומלץ מאוד להפוך את המפה לתמונת לווין - התמונה מאוד איכותית ומאפשרת גם עוד זום.

התשובות ל-2 השאלות הנ״ל היא כן - ניתן להגיע עם כל רכב פרטי עד לחנית עפר שנמצאת במרחק של כ-30 מ׳ מנחל שרף, על פי הפירוט הבא (כוון הגעה מכביש 206 - עין ירקעם, מפעלי אורון):

נק׳ 1 - צומת T, ממול הכניסה למפעלי צין. פונים שמאלה בשביל העפר (למרות שלטי האזהרה).
נק׳ 2 - לאחר 1.5 ק״מ, פניה ימינה בשביל עפר, לאחר הפניה מצד שמאל סוללות עפר גבוהות אשר מפרידות בין שביל הנסיעה לבין בריכות המפעל.
נק׳ 3 - לאחר 1 ק״מ, עיקול 90 מעלות ימינה בשביל
נק׳ 4 - לאחר 1.3 ק״מ, מזלג שבילים - ממשיכים עם השביל השמאלי
נק׳ 5 - לאחר 6.3 ק״מ, שביל עפר רחב אשר ניצב לשביל הנסיעה שלנו וחוצה את הרכבת. ממשיכים עם השביל שלנו.
נק׳ 6 - לאחר 600 מ׳ 2 קוביות בטון מ-2 צידי השביל
נק׳ 7 - לאחר 100 מ׳ - רחבת עפר בה ניתן להחנות את הרכב (אין שלט או סימן שזה חניה)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל חגור

את המסלול ניתן לעשות מ-2 הכוונים. או להתחיל מנחל חגור ולסיים בשרף או ההיפך (כמו שאנחנו עשינו). הסיבה שאנחנו החלטנו להתחיל מנחל חגור נבעה מכך שידענו שהמקומות השווים לרחצה נמצאים בנחל שרף והעדפנו להגיע אליהם לקראת סוף המסלול ובשעות החמות.
מסלול ההליכה מתחיל על שביל ג׳יפים מסומן בצבע שחור שנע לכוון דרום-מערב ולאחר מכן מתעכל לכוון צפון-מערב. ממשיכים עם השביל כ2-2.5 ק״מ בהליכה קלה יחסית עד שמגיעים לנק׳ בה השביל השחור הופך לשביל הולכי רגל ומתעקל לכוון דרום עם נחל חגור.
ההליכה ממשיכה עוד כמה ק״מ בתוך הנחל עד שבשלב מסויים השביל מטפס על הגדה המערבית של הנחל ומשם ואילך ההליכה היא מחוץ לנחל כאשר מידי פעם ניתן למצוא נק׳ תצפית יפה שמשקיפה למטה.

כמה מאות מטרים לפני שהשביל השחור חובר לשביל ג׳יפים אדום שיוליך אותנו לכוון תחילתו של נחל שרף, מתחבאת לה נביעה נחמדה כ-50 מ׳ מימין לשביל (ניתן לראות מהשביל את הירוקת שנמצאת על המצוק, מופיע גם בתמונות). כשאנחנו היינו (פסח) הייתה שם בריכה קטנה שכנראה הצטמקה לה עם הימים שעברו מאז החורף, בכל מקרה. אחלה נקודה לעצירת קפה ועוגיות ואולי גם לשחייה בימים טובים.

לאחר החבירה לשביל הג׳יפים ממשיכים עוד כ1.5 ק״מ בעלייה מתונה שבסופה ירידה. שלט המורה על פנייה שמאלה לנחל שרף מחכה בסוף הירידה.

נחל שרף - הגב העליון והבריכות התחתונות

נחל שרף מסומן בסימון שבילים ירוק וניתן גם לעשות אותו הלוך-חזור מבלי ללכת בנחל חגור.
האטרקציה הגדולה של הנחל היא הבריכות המדהימות שיש בו.
אחרי כ-40 דק׳ הליכה בתוך הנחל כאשר לאט לאט הנחל נהיה יותר מצוקי מגיעים אל הבריכה העליונה. כשאנחנו היינו הבריכה היתה מלאה במים וברובה לא היה אפשר לעמוד, לדעתי אחת הבריכות היפות שבאיזור.
אחרי הפסקה של כ-שעה בבריכה המשכנו ללכת במורד הנחל. סימון השבילים ברור ולאחר עוד כמעט שעה של הליכה מגיעים אל סימון של שביל ״שקוף״ שיוצא מהשביל הירוק לצד ימין. כמה מטרים של הליכה ומגיעים אל הבריכות התחתונות (4 בריכות צמודות אחת לשניה שנמצאות בתוך ״מעוק״). כשאנחנו היינו הבריכה הכי עליונה היתה גם הכי פחות קרה וגם הכי עמוקה ככה שהיא הייתה המועדפת מבחינתו. בכל מקרה ממליץ לבקר בכולם.

ההליכה מהבריכות עד לנק׳ סיום המסלול בחניית הרכבים נמשכת כ-1.5 ק״מ בשביל נוח להליכה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • חניון לילה קרוב נמצא בשמורת הר צין(הר ההר) שנמצאת סמוך למפעלי צין. שימו לב שהחניון יחסית חדש ובמה שלנו שהייתה מ-2007 זה לא הופיע
  • ממש בתחילת השביל ג׳יפים, מתחת לחניה ראינו אנשים שישנו שם באחלה נקודה עם הרבה עצי שיטה שעושים צל. אני לא בטוח אם זה נחשב בתוך השמורה או לא - שווה לבדוק
  • מומלץ לקחת הרבה מים, נחל חגור נמצא בעלייה ובחלקים נכבדים ממנו אין בכלל צל.
  • משביל הג׳יפים האדום במחבר בין נחל חגור לנחל שרף ניתן להגיע גם לעין אורחות - מעיין שנמצא דרומית לשביל (אפשר לראות אותו גם במפת גוגל). שימו לב שהמעיין נמצא מחוץ לסימון שבילים והשמועות אומרות שמידי פעם מקבלים שם קנסות.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )