טיול של יומיים למטיבי לכת בשביל ישראל במכתש הקטן/גדול ונחל ממשית

בתאריכים 04-05.10.2013 טיילנו 3 חברים בטיול למטיבי לכת בין צומת צפית לדימונה כאשר אנו עוברים בשביל ישראל במכתש הקטן/גדול ונחל ממשית

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולOctober 2013
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתאוקטובר - מרץ

הקדמה

מידע כללי על המסלול:
המסלול הורכב במיוחד כדי לכסות שטח גדול ומעניין ביומיים של טיול מעניין כך שגם ניתן יהיה להשאיר את הרכב במקום בטוח וגם להתרחק מספיק מציוויליזציה.

לינה, מים ואוכל:
לא הייתה אפשרות למלא מים או להצטייד באוכל במסלול ולכן סחבנו ליומיים.
ישנו בחניון לילה ביציאה המערבית מהמכתש הקטן .

מפות:
מפת סימון שבילים 14 - צפון הערבה ומזרח הנגב
אין מסלול מיוחד לקטע שעשינו אך ההליכה מתבססת על שבילים שמסומנים היטב בשטח.
כחצי מהמסלול עובר במקביל גם על שביל ישראל.

מזג אוויר:
המזג אוויר לרוב חם באזור והמסלול נע בין הגבהים 0 ל 500. צריך להיזהר כאשר יש סכנת שטפונות ומומלץ לטייל לא בימים חמים במיוחד בגלל שרובו של המסלול חשוף.

הגעה ועזיבה:
הגענו ברכב לדימונה והשארנו אותו שם בשכונות הכי מזרחיות וקרובות לכביש הראשי. משם הלכנו בעיר עד לתחנה על הכביש הראשי מול המרכז קניות ותפסנו אוטובוס עד צומת צפית.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1 - צומת צפית עד חניון לילה המכתש קטן

הגענו לדימונה ונסענו לבדוק בשכונות המזרחיות האם יש אפשרות לחצות את הגשר שמקיפה אותה וכך מצאנו די בקלות מקום מתאים ושם השארנו את הרכב והתחלנו ללכת בתוך העיר כ 2 ק"מ עד לכניסה הראשית והתחנת אוטובוס כדי לתפוס אוטובוס מתאים לתחילת המסלול. הגענו ליעד במהירות ואחרי התארגנות קצרה התחלנו ללכת בשביל השחור 14142 לכיוון עין צפית והמפגש עם שביל ישראל. ההליכה כבר על ההתחלה לא הייתה קלה וקרן שחזרה לטייל לא מזמן אחרי הפסקה ארוכה ישר התחילה להרגיש לא בנוח בנעליים החדשות. המשכנו להתקדם ואחרי כ 4.5 ק"מ מהתחלה הגענו לעין צפית שבה הייתה בריכה קטנה במעופשת ולכן אחרי הפסקה קצרה החלטנו להמשיך להתקדם לעבר המכתש הקטן. משם התחברנו לשביל ישראל והתחלנו לטפס במשך ה 3 ק"מ הבאים לתצפית המכתש הקטן. כאשר הגענו לשם נגלה לעינינו נוף משגע של כול המכתש עם קירותיו הצבעוניים. המשכנו משם במגמת ירידה תלולה בהתחלה אך מתונה בהמשך של כ 500 מטר גובה עד שהגענו לחולות הצבעוניים שראינו מקודם מלמעלה. זה היה מחזה ששווה עצירה אך הזמן דחק ולכן המשכנו להתקדם בתוך המכתש כ 6 ק"מ נוספים ואז התחלנו את העלייה התלולה בצד השני. במקום הותקנו יתדות שונות ועזרים אחרים כדי להקל על הטיפוס הקשה למעלה. אחרי שסיימנו את המעלה התקדמנו כ 1.5 ק"מ נוספים כדי להגיע לחניון הלילה שבו היינו היחידים חוץ מזוג אחד שהגיע לצפות בכוכבים. קרן הסתבר סבלה מאוד בנעליים החדשות ולמרות כל הניסיון בטיולים. לא ניתן היה לצפות שביום אחד יגרם כזה נזק לרגליים. אחרי ארוחה חמה, תה וצפייה בכוכבים התפזרנו לאוהלים והתחלנו לחשוב על מחר.

סטטיסטיקת הליכה:
מרחק: כ 21 ק"מ.
שינויי גובה: כ 750 מטר עליות ו 650 מטר ירידות
זמנים: לקח לנו כ 8:30 שעות בקצב ממוצע של 2.4 קמ"ש כולל הפסקות.

יום 2 - חניון לילה המכתש הקטן עד דימונה

בבוקר אחרי חשיבה והתלבטות קרן החליטה לתפוס טרמפ עם החברה שהיו שם ונסעו לבאר שבע כדי לא להמשיך ולהוסיף נזק לרגליים הפגועות. אני וסרגי התארגנו במהירות והמשכנו ללכת דרך שביל ישראל לכיוון מצד צפיר שבו מצודה הרוסה ואחרי כ 5 ק"מ של הליכת מצוקים ונופים הגענו לשם בטיפוס קל. משם המסלול המשיך במגמת ירידה לכיוון מעלה ימין והתחיל לעלות ולרדת בין הגבעות השונות והרבות כאשר תצפיות נהדרות נפרסות לשני הכיוונים. אחרי כ 4 ק"מ שביל ישראל התחבר עם השביל אדום 14281 והוביל דרך מעלה הפלמ"ח ישירות לעין ירקעם אחרי כ 3 ק"מ נוספים שדרש סטייה וירידה לנחל. כאשר התקרבנו, באופן מחשיד לא ראינו אנשים ומכוניות בחניון שממול וכאשר ירדנו הבנו למה. הסתבר שהבריכה הגדולה שהייתה במקום פשוט התייבשה מחוסר הגשמים שהיו באזור. אחרי מנוחה וארוחה עלינו חזרה לשביל והמשכנו כחצי ק"מ עד לחניון כאשר משם עברנו את הכביש ואחרי ה 1 ק"מ התחברנו לשביל הכחול 14170 שעובר בנחל ממשית. הלכנו בנחל במפותל כ 11 ק"מ ולמרות שהנח הפתיע לטובה בפריחה ויופי טבעי, הזבובים בנחל היו פשוט בלתי נסבלים ולאחר קילומטרים של הליכה והתלבטות מה לעשות איתם, מצאנו את השיטה הנכונה. חיסול כמותי בהחלט השפיע על אחרים וכך הצלחנו להיפטר מרובם. בסופו השביל הכחול הגיע למפגש עם השביל האדום 14090 שבו הלכנו כ 1 ק"מ עד שהחלטנו לקחת 4 על 4 שעוקף את הגן הלאומי ממשית מצד מזרח כדי להיכנס על הגן דרך השאר הראשי, אך הסתבר שהגענו מאוחר מדי וגם באותו היום הם סגרו שעה אחת קודם מסיבה לא ברורה. מלאנו מים במקום והמשכנו להתקדם דרך החולות ושבילי 4 על 4 מקומיים אך לא מסומנים עד לכביש 25 וכאשר חצינו אותו, מצאנו די בקלות את ה 4 על 4 שהוביל בסופו של דבר אחרי כ 2 ק"מ לרכב שלנו.
כך הסתיים עוד טיול מעניין וחזרנו הביתה בשלום.

סטטיסטיקת הליכה:
מרחק: כ 33.5 ק"מ.
שינויי גובה: כ 650 מטר עליות ו 550 מטר ירידות
זמנים: לקח לנו כ 10:30 שעות בקצב ממוצע של 3.2 קמ"ש כולל הפסקות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

לסיכום

אומנם אין במסלול הנ"ל יותר מדי נקודות עניין מיוחדות אך סה"כ הנוף והתוואי בהחלט מעניינים מאוד ויכולים למשוך מטיילים מנוסים.
מומלץ לעשות את המסלול כפי שתואר רק למטיבי לכת בגלל המרחקים הרבים והתוואי הלא קל להליכה.

סטטיסטיקת הליכה ל 2 ימים:
מרחק: כ 54 ק"מ.
שינויי גובה: כ 1400 מטר עליות ו 1200 מטר ירידות

תמונות מלאות בפיקאסה:
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת המסלול באבריטרייל:
http://www.everytrail.com/view...
הקלטת המסלול בגיפיאסיס:
http://www.gpsies.com/map.do?f...
תצפית מהמכתש הקטן:
http://www.youtube.com/embed/x...

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )

קבלו שק שינה מקצועי, תרמיל יום משובח וגרבי טיולים

ציוד טיולים של Mountain Equipment, Gregory ו- Bridgedale בשווי כולל של מעל 2500 ש״ח מתנת Gravity ישראל בתחרות החודש