ואדי קלט - נחל פרת - עליון ותחתון

טיול יום בואדי קלט עליון ותחתון הנהדר. הליכה לאורך הערוץ וגם מעליו. הרבה מים, צמחיה, תצפיות ונופים.

תאריך הטיולJuly 2020
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתלא בקיץ

כללי

נחל פרת הידוע גם בשם ואדי קלט הוא אחד הנחלים הבודדים במדבר יהודה שיש בהם מים זורמים כל השנה [בנוסף לדוד, ערוגות ובוקק] והוא בהחלט אחד הנחלים היפים והמגוונים בארץ. לאורך הנחל יש מספר מעיינות - עין פרת, עין מבוע ועין קלט, ובסוף הנחל יש מנזר יפהפה שתלוי על המצוק [סנט ג'ורג']. הנחל זורם בצפון מדבר יהודה ומגיע לאזור יריחו. לאורך הנחל יש מערכת של אמות מים עתיקות והמסלול עובר גם לידן בחלק מהזמן. המסלול מבקר גם בעין קלט.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מנהלות

המסלול הוא בצורת 8, באמצע המסלול עוברים דרך מגרש החנייה שם השארנו את הרכב.
אורך המסלול: כ20 קילומטר, עליות וירידות: כ500 מטר טיפוס/ירידה.
משך זמן: בהליכה בלבד- מעריך ש6-7 שעות.
המסלול לא קל, ומיועד למטיבי לכת. יש להביא את הציוד המקובל לטיול מדברי: נעליים, כובע, מים וכו'. כדאי גם להשתמש באפליקציה לניווט עם הGPX המצורף.
תחילת המסלול : נוסעים בכביש 458 לכיוון עין מבוע. בערך קילומטר אחרי הפניה לעין מבוע [לא לפנות, להמשיך ישר בכביש] נראה מגרש חניה בצד שמאל. שם נחנה את הרכב.

ואדי קלט תחתון

מהחנייה יש לחזור על הכביש לכיוון אלון. הכביש עולה בעלייה די תלולה ומתפתל בכמה פיתולים חריפים. אחרי כ800 מטר פונים שמאלה בשביל לא מסומן שמתקדם על צלע ההר. נוף יפה על הדרך. כדאי להשתמש באפליקציה כדי לא לטעות כאן. אחרי כ3.5 קילומטר בערך השביל יורד לואדי קלט. חוזרים קצת על השביל השחור, עוברים מעל הנחל בגשר ומגיעים לעין קלט. עין קלט הוא מעיין גדול ומרשים עם המון מים זורמים, בריכות ומפלים. אפשר ומומלץ גם להתקדם במעלה הנקיק עד למפל.
אחרי הביקור בעין קלט ממשיכים קצת בשחור, ומיד פונים שמאלה באדום. השביל מתקדם על הגדה הצפונית של הנחל ואחכ יורד לנחל. לאורך השביל מים זורמים וגם כמה בריכות ומפלים יפים. ממשיכים לאורך הערוץ כ2 קילומטר ואז פונים שמאלה לשביל לא מסומן באורך 1.5 קילומטר, שיוצא מהנחל ועולה לכביש, מתחת לאלון. מגיעים לכביש [ימינה] וממשיכים עליו עד שמגיעים למגרש החנייה שם הרכב חונה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ואדי קלט עליון

קטע זה מסומן לכל אורכו.
חוזרים במעלה הנחל בשביל האדום עד לצומת. ממשיכים באדום. השביל עולה על צלע ההר הימנית ומתקדם לאורך הנחל אגב תצפיות נוף מרהיבות על הנחל והצמחייה העצומה שלו. לאורך השביל צינור ברזל. אחרי כ4 קילומטר בערך השביל יורד לנחל ונפגש עם השביל הכחול. מומלץ לעלות במעלה הנחל בכחול כ10 דקות עד לבריכה יפה וצלולה עם דגים קטנים. אחכ חוזרים במורד הנחל בשביל הכחול כל הדרך. השביל עובר בערוץ הנחל ליד המים וגם חוצה אותם לפעמים. בדרך יש בריכות טבעיות , מפלים קטנים והרבה צמחיה עבותה.
גן עדן באמצע המדבר!
אחרי -כ5 קילומטר מגיעים למגרש החניה ושם מסתיים הטיול.

בהצלחה!

טיפים

  • בגלל שבאמצע עוברים דרך הרכב, אפשר להשאיר בו חלק מהציוד ולקחת מה שצריך באמצע המסלול.
  • אפשר לעשות רק את החלק העליון או התחתון.
  • אפשר לבקר גם בעין מבוע - בעונה, המעיין מתרוקן ומתמלא מעצמו בתופעת טבע ייחודית. בד"כ המקום מפוצץ באנשים.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )