גב ילק, גב עתק, השלולית והאגם הנעלם

את הדרך לאילת אפשר להעביר כנסיעה משעממת של 5 שעות - ואפשר גם להפוך אותה לנסיעה עם גיחות מעניינות בדרך.

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולMarch 2019
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתמרץ-יוני בעיקר באביב.

כללי

במסגרת הירידה לאילת ירדנו עם רכב 4×4 מסוג לנדקרוזר. החלטנו שאת הירידה לאילת לא נעשה בצורה רגילה ומשעממת אלא נעצור כל פעם בנקודות מעניינות ונשמיך בנסיעה.
אנחנו 2 קצינים בצבא עם חשק עז להשתכשכויות במקורות מים במדבר, ופקל קפה בשלוף תמיד.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

השלולית

התחלנו נסיעה מאזור המרכז והחלטנו שאת העצירה הראשונה נעשה בשלולית שנמצאת במכתש רמון. נעים על כביש 40 כל הדרך, עוברים את מצפה רמון(לבאים מצפון)יורדים למכתש עד שרואים שלט מצד ימין שלנו שרשום עליו אבן רוח ומים. נרד שם לחניון הקטן ושם נגלת אלינו השלולית. נקודת מים רחבה יחסית בתוך הסלעים הצבעוניים של המכתש. הגענו קצת אחרי שטפונות מה שיצר כמות מכובדת של מים שם+מים גם בחלק העליון של השלולית שכן מותר לשכשוך. באזור המים יש שלטים על איסור כניסה.
תזהרו מקנסות של רט"ג.
שכשכנו קצת במים ויצאנו קצת קפואים(היה קריר והמים לא איחמו עלינו כל כך). עלינו חזרה לרכב והמשכנו לנקודה הבאה.

גב ילק

כפי שכבר ציינתי הגענו קצת אחרי שטפון משמע הגבים מלאים ואפילו מאוד. יצאנו מהחניון של השלולית והמשכנו עם כביש 40 עד שמצד שמאל שלנו(קילומטר נסיעה-+) יש שורת אבנים גדולות שחוסמות ירידה לנחל. החננו שם את הרכב וירדנו לנחל. הנחל באזישהו שלב נשבר כלפי מטה ויותר מצוק שמתחתיו יש את גב ילק. כדי להגיע אליו יש להמשיך עם כיוון הנחל על צלע ההר ואז השביל יורד לכיוון הגב. המים קרים וצלולים. לא הצלחתי להכנס עקב הקור של המים אבל כן שכשכתי רגליים. המים היו נראים עמוקים אך אין לסמוך על זה.
פקל קפה, איסוף זבל ויצאנו חזרה לאוטו והמשכנו דרומה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

האגם הנעלם

לאחר כשעתיים נסיעה החלטנו לעצור באגם הנעלם. הירידה אליו היא פשוטה. יורדים לציר עפר שמוביל למחצבה/אתר גדול. לאחר כקילומטר בציר העפר יוצאים ימינה(צפונה+-). ממשיכים עד שרואים מצוק מצד שמאל והשביל מתעקל על בסיסו עד לנקודה שאי אפשר לעבור איתה יותר עם פרייבט. לנו היה 4×4 אז עברנו את סוללת החול והמשכנו לרדת בציר דיי צר עם קצת שפצים ובורות. מומלץ להגיע עם 2 רכבים כדי לגרור אחד את השני במידת הצורך.
אנחנו עצרנו ב3/4 מהגובה כי היה שם מעבר שקצת פחדנו להכנס אליו עם הרכב אך בתאכלס הרבה חברה עוברים אותו ויורדים עד האגם. האגם מדהים! המים קרים מאוד אך אפשרי לכניסה. נכנסתי מעט ואז יצאתי. תזהרו על העניים המים מועשרים באיזשהו סוג של מתכת(לדעתי נחושת). גם על הסלעים מסביב ניתן לראות הרבה מתכת מתפסת. מקום ממש יפה. שם פגשנו בחורה נחמדה שגרה בבאר אורה והמליצה לנו להמשיך לגב עתק. שאפשרי להגיע אליו באמצעות רכבים 4×4 או ברגל. נעננו בחיוב לאתגר והתחלנו תנועה לשם.

גב עתק

גב עתק יושב ממש בין באר אורה לכביש 12. מקום מרוחק וקשה להגעה. נכנסנו לנחל שיוצא מדרומית לבאר אורה והמשכנו עם סימון שבילים כחול לבן כל הדרך עד שהגענו למקום שעפי עמוד ענן שם הגב. נסיעה של בערך שעתיים בשטח היתה שווה כי הגב פשוט מדהים! בריכה עמוקה עם מעט סולמות בהמשך הדרך שמובילים לעוד שרשרת גבים קטנים. מקום מדהים ממש. נכנסנו למים והיה ממש כיף. משם המשכנו על סימון השבילים עד כביש 12(שימו לב יש שם עליה שנקראת מעלה סיירים והיא מחשבת מעט קשה/טכנית). בתאכלס דיי דילגנו אותה ולא היה יותר מדי קושי אבל תזהרו בכל זאת.
חשוב לציין לא היינו עם מגן גחון אבל יכול בהחלט לעזור שם אחד כזה. זה לא הרכב זה הנהג אל תשכחו את זה.
סיימנו את הנסיעה לאילת באחר הצהרים המאוחרים והגענו למלון שמחים ומרוצים מהנסיעה.

אשמח לעזור וליעץ למי שירצה לעשות עצירות דומות בדרכו לאילת.
בני 0523128719

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )

קבלו שק שינה מקצועי, תרמיל יום משובח וגרבי טיולים

ציוד טיולים של Mountain Equipment, Gregory ו- Bridgedale בשווי כולל של מעל 2500 ש״ח מתנת Gravity ישראל בתחרות החודש