טיול רגלי למטיבי לכת לכרתים על E4 ושבילים בקרבתו

באפריל 12-26.04.2014 עשינו אני, סרגי איתי ונעמה טיול בכרתים על חלקו הקטן של הטרק E4 ושבילים אחרים בקרבתו. התחלנו את ההליכה ב KNOSSOS ליד HERAKLION והתחברנו למסלול E4 כ 12 ק"מ דרומית משם במרכז האי. סה"כ הלכנו 13 יום שבהם עברנו כ 235 ק"מ עם 11.1 ק"מ עליות ו 11.3 ק"מ ירידות מצטברות. ישננו מספר לילות באוהלים/מבנים שונים ואחרים בצימרים/בתים/מלונות. בסה"כ ניסינו להיצמד כמה שניתן לתוואי הגבוה של E4 אך בפועל ההליכה התחלקה ל3 קטעים מרכזיים ו2 הקפצות קצרות ביניהם בגלל אילוצי מזג אוויר, סימון גרוע וזמן מוגבל שאילצו אותנו לשנות את התוכנית המקורית בשטח

גם ליוון חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

 • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
 • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
 • הודעות ללא הגבלה
 • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולApril 2014
משך הטיול15 ימים
עונה מומלצתאפריל-אוקטובר

הכנה , איסוף מידע והשוואתו לשטח

המסלול המרכזי והמלא שעובר באי כרתים, מתחיל בעיירה KATO ZAKROS המזרחית ביותר ונגמר בעיירת KASTELLI KISSAMOS המערבית כאשר אורכו כ 500 ק"מ והוא חלק חדש יחסית (החל מ2005) מ E4 האירופאי הארוך שסה"כ פרוס על גבי כ 10450 ק"מ והולך נכון להיום מספרד עד ליוון.

מפות נייר, GPS וסימונים:
*לא מצאנו מפה טופוגרפית איכותית שתכיל את כל המסלול E4 על האי (ברזולוציה סבירה) ולכן לקחנו 4 מפות שונות של האזוריים הבעייתיים ביותר בהרים הגבוהים.
*הסימון בימים הראשונים היה גרוע מאוד ורק במקומות תיירותיים ביותר או בהרים הגבוהים הסימון השתפר והתקרב לרמה האירופאית המקובלת ולכן מפות נייר מומלצות ביותר.
*המסלול מסומן ברובו עם שלטי E4 אך חשוב לא לבלבל עם מסלולים אחרים שעוברים באזור ומסומנים בעיגולים אדומים/כתומים ומעוינים צהובים שלפעמים חופפים ל E4 ולפעמים בורחים לכיוונים אחרים לחלוטין.
*היה ברור מראש שהסימון אינו אידאלי בכרתים ולכן השתמשתי ב GPS שטח עם מפות שונות כשכבות.

מפות נייר:
מפות נייר טופוגרפיות של כריתים של ANAVASI
http://www.anavasi.gr/products...
מפות שבהן השתמשנו:
1) 11:14 - 1:30.000 - (Mt Idha (Psiloritis - הוצאת 2013
2) 11:17 - 1:25.000 - Frangokastelo - Plakias - הוצאת 2013
3) 11:11/2 - 1:25.000 - Lefka Ori - Sfakia / Pahnes - הוצאת 2013
4) 11:13 - 1:25.000 - Samaria - Sougia - הוצאת 2013
*יש עוד שני מפות שימושיות נוספות למי שיעשה את כל המסלול: (גם החלק המזרחי)
5) 11.16 - 1:25000 - Zakros - Vai - הוצאת 2007
6) 11.15 - Mt Dikti - אמורה לצאת בקרוב.

מפות אונליין:
1) מפה טופוגרפית של כרתים עם מידע - http://hyperion.ims.forth.gr/m...
2) מפות נייר סרוקות - http://www.crete-walks.com/map...
3) אתר כללי למפות ומידע בכרתים - http://www.sfakia-crete.com/sf...
4) מפות אופנסטריט - http://www.openstreetmap.org/r...

מזג אוויר ותנאי שטח:
ברוב הימים היה מזג אוויר שמשי, יום אחד ירד גשם כל היום ומספר ימים בודדים ירד גשם קל-בינוני לסירוגין. הטמפרטורה היית לרוב כ 20-15 מעלות לקראת הצהריים בהרים ו כ 5-10 מעלות בבקרים/ערבים ובחופים בממוצע היה כ 5-10 מעלות יותר.
היה לילה קריר אחד סביב ה0 מעלות ובמקומות חשופים וגבוהים היו לעתים רוחות חזקות.
1) אתר תחזית מזג אוויר בהרים - http://www.mountain-forecast.c...
2) שעות אור בכרתים בממוצע באפריל : 13:30 שעות - טבלה - http://www.timeanddate.com/wor...
*יש לשים לב שבהרים כל 100 מטר בעליה מוריד את הטמפרטורה בחצי מעלה.
*יש לשים לב שהמזג אוויר בהרים באופן כללי מאוד לא יציב וכדאי לברר תחזית כל בוקר מחדש.
*לפי הנאמר בספר על הרי כרתים ובמקורות אחרים, בגלל היותו אי בים שחשוף לרוחות חזקות, המזג אוויר יכול להשתנות במהירות עצומה ויש לקחת את זה בחשבון ולהיות מוכנים לכל תרחיש של גשם/שלג תוך זמן קצר במיוחד בעונות המתחלפות.

עלויות:
1) טיסה – הגעה לHERAKLION בטיסה סדירה דרך אתונה של AEGEAN AIRLINES - כ 321 יורו. - http://en.aegeanair.com
*הזמנה של חודשיים וחצי לפני בגלל פסח. ככל שהזמן מתקרב מחיר הטיסה עולה במיוחד לקראת החגים.
2) אוטובוס משדה תעופה לעיר - 1.1 יורו (אם קונים בדלפק או 1.5 אם קונים באוטובוס).
3) אוטובוס מהעיר ל KNOSSOS - כ 2.5 יורו.
4) מונית מהעיירה ZAROS ל KAMERES - (כ 10 ק"מ נסיעה שלקחו כ20 דקות) - 25 יורו למונית
5) אוטובוס מהעיירה SPILI לעיר KOXARES - כ 1.5 יורו.
6) מונית מהעיירה KOHARES ל CHORA SFAKION - (כ 50 ק"מ נסיעה שלקחו כשעה נסיעה) - 60 יורו למונית.
7) ספינה מ SOUGIA ל POLIOCHORA - (כ 45 דקות שייט) - 8 יורו.
8) אוטובוס מהעיירה POLEOCHORA ל CHANIA - כ 7.5 יורו. נסיעה של כשעה וחצי.
9) אוטובוס מהעיר CHANIA ל HERAKLION - כ 14 יורו. נסיעה של כשלוש שעות.
10) שמירת חפצים בתחנת אוטובוס - 2 יורו לתיק גדול.
11) בקתות/קמפינגים/רפיוגים בתשלום היו כולם סגורים באפריל.
12) מלונות/דירות/צימרים:
בעיירות קטנות - בין 50-40 יורו לחדר של 3-4 אנשים חלקם עם וחלקם בלי ארוחת בוקר.
בעיירות גדולות/תיירותיות - בין 50-40 יורו לחדר של 2 אנשים חלקם עם וחלקם בלי ארוחת בוקר.
*שימו לב כי מדובר באפריל כך שזה ממש בתחילת התיירות ולכן המחירים נמוכים יחסית. בנוסף מדובר במלונות זולים-בינוניים.
13) אוכל:
ארוחה במסעדה ממוצעות – סביב 10-15 יורו לסועד. במסעדות בעיירות תיירות כמו CHANIA המחירים קופצים פי 2 .
קנייה בחנויות - בממוצע דומה למחירים בארץ. דברי חלב/בשר/אלכוהול זולים יותר וירקות/פירות/מיצים יקרים יותר, כל השאר בגדול אותו הדבר כמו בארץ.
14) כניסה לפארק סמאריה - 5 יורו.
*שימו לבף כי אם יש תעודת מורה דרך (ורשום באנגלית) אז כדאי להביא אותה כי מקבלים אותה באי. איתי נכנס חינם לסמאריה, מוזיאון ארכיאולוגי ובחצי מחיר ל KNOSSOS.

מים:
היינו באפריל אחרי חורף בינוני עם טמפרטורות ממוצעות סביב ה 20 מעלות והרבה פעמים השתמשנו בפילטרים/הרתחה לצורך מילוי המים. לא היה צורך לסחוב יותר מ 2 ליטר לאדם בהנחה שמסתמכים על טיהור מים.
יש בעיה רצינית שם מים באי ובעונות חמות צריך לסחוב הרבה יותר ולתכנן את ההליכה ביתר קפדנות כדי לא להיתקע בלי מים. לרוב במקומות מיושבים לא הייתה בעיה אך ברכסים הגבוהים לרוב לא היו מים זורמים גם באפריל.
היו מספר רב של מאגרי מים שחלקם נראו יותר נקיים מאחרים ומספר בינוני של מקורות מים נקיים (SOURCE).
בניגוד לעיירות באירופה ,לרוב לא היו מזרקות עם מי שתייה במרכז העיר.

שעות פעילות של חנויות:
ברוב העיירות הקטנות-בינוניות הסופר מרקטים פתוחים מ :8:00-13:00 ומ 20:00-17:00 כאשר בעיירות/ערים גדולות מתווספות כשעה אחרי או שעובדים בלי הפסקה.
ברוב העיירות קיימות גם מאפיות שנפתחות סביב ה 7:00.

דרגת קושי:
המסלול עובר ברובו בשטח לא טכני שלא דורש מיומנות מיוחדת אם כי יש מספר שדות בולדרים ומעברים צרים/גבוהים ולא מתוחזקים שלא מתאימים לבעלי פחד גבהים. כאשר יש גשם/שלג יש לקחת
בחשבון שהכול הופך להיות חלק ומסוכן ולתכנן את ההליכה בהתאם. בשנים שיש יותר שלג מהרגיל או בתקופות מוקדמות יש הרבה שלג בהרים הגבוהים מעל 2000 מטר וכדי לעבור שם מומלץ להשתמש בקרמפונים ולהיות בעלי מיומנות בסיסית בהליכה על שלג.
בגלל שעוברים כל יום קרוב ל 1 ק"מ עליות/ירידות וכ 20-15 ק"מ יש צורך בכושר בסיסי מעולה והרגל למשקל שאותו מתכוונים לשאת במסלול. יש לשים לב שכל הזמנים בספר/אתרים שונים מכוונים למדידה אירופאית עם תיקים קלים, כושר מעולה וללא הפסקות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הקדמה

אני איתי ונעמה הזמנו כרטיסים די מראש ולכן הגענו ביחד אחרי טיסת לילה דרך אתונה ומשם טיסת בוקר הרקליון ב 10:55 כאשר סרגי הזמין כרטיסים ברגע אחרון והגיע יום קודם לקראת הערב. אני ואיתי היינו אמורים לסיים את החופשה ב 26.4 וסרגי ונעמה ב 22.4 וכך גם התאמנו את המסלול המתוכנן מראש. התכנון המלא היה ללכת כ 250 ק"מ על ה E4 בוריאנטים הגבוהים בהתאם למזג האוויר וכמויות השלג שנשארו מהחורף ולבלות את היומיים האחרונים בעיירות כמנוחה אחרי ההליכה.
בזמן שהיה בערב של ה11.4, סרגי קנה בלוני גז ובירר לגבי קניית מפות והתברר שניתן לקנות מפות טופוגרפיות מעודכנות בהרקליון בחנות אחת בשם ROAD
http://www.vrisko.gr/en/detail...
במרכז העיירה ליד כיכר ה4 אריות.

יום 1 - Oros Giouchta–KNOSSOS

ריכוז מידע כללי:
9 ק"מ עם 750 מטר עליות ו50 מטר ירידות , 4 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 802 מטר. לינה באוהלים בפסגת הר Oros Giouchta כ 100 מטר מהכנסייה על הכביש גישה.
מים - בהתחלה ב KNOSSOS, בכפר קטן על הדרך SUAMOS , בסוף ההליכה ליד הכנסיה בור מים.
אוכל - בHERAKLION בלבד.
סימון - לא היה סימון כלשהו עד ההר, ובהר עצמו היה סימון מקומי שמוביל לפסגה.

סיכום יום:
נפגשנו בסביבות 11 בבוקר ביציאה מהשדה תעופה ותפסנו אוטובוס למרכז העיר כדי להצטייד במפות ולצאת לדרך. מצאנו את החנות ROAD ויצאנו משם עם 4 המפות הדרושות. בחנויות בסביבה הצטיידנו באוכל ותפסנו את האוטובוס מספר 1 באחד הרחובות הסמוכים לכיוון KNOSSOS שנחשב לאחד האתרים הארכיאולוגיים הגדולים והמעניינים באזור. אישית לא התרשמתי במיוחד מהאתר ואחרי שסיימנו את הסיור, מלאנו מים ויצאנו לדרך. ההליכה בתחילה הייתה על שבילי אפר/אספלט משובש בין מטעים רבים וירוקים בכל מקום.
באחד המטעים פגשנו חקלאי צעיר שהזמין אותנו לחלקתו לקטוף ולאכול שסק וגם הראה לנו איך קוטפים ומקלפים ארטישוק. לאחר זמן מה התחלנו לעלות להר Oros Giouchta שמתנשא לגובה 800 (כ 500 מטר מעל המישורים לידו) ויוצר תצפיות מדהימות לכל הצדדים. כאשר התקרבנו לנקודה הגבוה ובה כנסיה ישנה, מצאנו בור מים ומקום נוח יחסית להקמת אוהלים ושם החלטנו להישאר. לבאר לא היה דלי ולכן היה צורך בהנדוס יצירתי של קשירת בקבוק לצורך שקיעתו והוצאת המים. היו מספר מבקרים במקום שהגיעו ברכבים ובעיקר באו לשתות בירה וליהנות מהנוף.


תמונות היום ה1 בפיקאסה -
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה1 בגיפיאסיס -
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה1 באבריטרייל -
http://www.everytrail.com/view...

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 2 -VILA DASKALOGIANNI- Oros Giouchta

ריכוז מידע כללי:
26 ק"מ עם 800 מטר עליות ו1100 מטר ירידות , 12:30 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 772 מטר. לינה באוהלים כחצי ק"מ אחרי VILA DASKALOGIANNI במטע ענבים.
מים - בהתחלה ליד הכנסיה בור מים, מקור מים בירידה מההר (25.133540 , 35.209079) בעיירה PROFITIS ALIAS, בעיירה KIPARRISOS, בעיירה VENETARON, בעיירה KERASSIA, ב VILA DASKALOGIANNI קרוב ללינה.
אוכל - בעיירות המפורטות למעלה.
סימון - לא היה סימון כלשהו ב 12 ק"מ הראשונים עד שהתחברנו לעיירה PROFITIS ALIAS, לאחר מכן הסימון היה לא ברור/חסר ואיבדנו אותו פעמים רבות עד שבסוף הוחלט ללכת לפי ה GPS והמסלול המוכן מראש.

סיכום יום:
קמנו בבוקר מוקדם עם הזריחה המדהימה ואחרי התארגנות מהירה התחלנו לרדת במורד ההר בכביש אפר/אספלט. באחת הפניות ראינו שביל 4 על 4 לכיוון הנכון והחלטנו לנסות אותו. בסופו של דבר הכביש הוביל למבוי סתום וצוק בלתי עביר אך זה נתן לנו לצפות בנשר ענקי שישב על הסלע והתענג על התצפית והאוויר הנקי.
בהמשך הירידה נתקלנו במקור מים נוח להפסקת בוקר. בשלב מסויים עלינו על המסלול E4 וניסינו לעקוב אחריו אך מהר מאוד הוא נעלם בחציה של נחל אכזב. לאחר אלתור שבילים מצאנו מאגר מים מזמין לרחצה ולקראת 13:00 בצהריים הגענו לעיירה PROFITIS ELIAS שבה הצטיידנו בירקות/פירות טריים והתיישבנו בבית קפה מקומי. מהר מאוד הפכנו לשיחת היום אצל המקומיים ואחרי שהם גילו שאנחנו מישראל, נושאי השיחה השתנו לכדורגל ושתיה. לאחר זמן מה, המשכנו בדרך ובאחד המעברים של שדה ונחל קטן, 2 חקלאים מבוגרים הזמינו אותנו לקפה יווני והצטרפנו בשמחה. משום מה הם חשבו שאנחנו אנגלים וסיפרו כי הבחור המקומי נסע לטיול באנגליה ושם פגש את אישתו לעתיד בשם מריה (מהגרת זרה) ואחרי שנישאו , חזרו לגור בכריתים ולעבוד באדמה. הקפה היה מעט מר אך טיפוסי מאוד לקפה בכריתים כפי שגילינו במהלך הטיול . קיבלנו הוראות כיצד להמשיך בהליכה וכמובן שה GPS הראה אחרת ובסופו של דבר הלכנו משהו באמצע עד לעיירה הבאה. עברנו את KIPARISSOS במהירות ואז הגענו ל VENERATON לחפש מקום לישון ואז כאשר הסתבר כי אין מלונות בעיירה זו וגם ב KERASSIA הסמוכה ולכן מצאנו מספר חנויות , הצטיידנו באוכל והמשכנו לעבר VILA DASKALOGIANNI שזה המקום היחיד באזור שמשכיר חדרים. כאשר הגענו לשם , גילינו כי המלון בשיפוצים ולא ניתן להזמין שם חדרים ולכן מלאנו מים, התקדמנו כחצי ק"מ הלאה עד שמצאנו מקום נוח לישון במטעי הענבים ונשארנו שם.

תמונות היום ה2 בפיקאסה -
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה2 בגיפיאסיס -
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה2 באבריטרייל -
http://www.everytrail.com/view...

יום 3 - AG IOANNIS - VILA DASKALOGIANNI

ריכוז מידע כללי:
18.5 ק"מ עם 1350 מטר עליות ו550 מטר ירידות , 11 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 1712 מטר. לינה במבנה נטוש שמופיע במפה כ AG IOANNIS.
מים - בעיירה ANO ASITES, במנזר iera moni gorgoleni, ליד REFURE PRINOS , בנקודת לינה AG IOANNIS (אחרי המבנים בירידה מהכביש יש שוקת עם מים שדורשים טיהור)
אוכל - בעיירה ANO ASITES.
סימון - בחצי היום הראשון היה סימון בינוני שהלך ונאבד מדי פעם אך בגדול רוב ההליכה הייתה על שבילי 4 על 4 או דרכי אפר כך שהיה קל לעקוב. כאשר הייתה ירידה לשטח לכיוון רפיוג' PRINOS אז הופיע סימון מקומי אדום על אבנים כל 10 מטר. אחר כך בהליכת שטח היו עמודים עם שלטי E4 אך במרחקים לא מספקים. התחילו להופיע גם רוג'ומים.

סיכום יום:
בלילה התחיל לרדת גשם ולמדנו על בשרינו את מה שכבר ידענו והתעצלנו ליישם בערב וזה שלא שמים אוהלים על אדמה רכה חקלאית כאשר יש חשש לגשם. כמובן שבבוקר הכל הפך לבוצי והפך את ההתארגנות להרבה יותר מסורבלת. הגשם המשיך ללוות אותנו לסירוגין במהלך היום אך נפסק לקראת הצהריים. כאשר הגענו לעיירה ANI ASITES , ראה אותנו בחור מקומי עם מעילי הגשם והתיקים וישר הזמין אותנו ליקב הביתי שלו לשתות קצת יין ביתי וגם הביא לנו בקבוק על הדרך. הודנו לו ואחרי זמן קצר הצטיידנו באוכל ובמים בחנות הסמוכה והמשכנו בדרכינו. זהו יום שכלל הרבה עליות ולכן מיהרנו להמשיך ליעד הבא שהסתבר כמעניין במיוחד. הגענו לקראת ארוחת בוקר למנזר GORGOLENI ושם ישבנו לאכול ולשתות תה מתחת לאחד העצים העתיקים באזור. ראינו קבוצה של מדריכי תיירות שבאו להכיר את המקום לקראת טיולים הבאים ופגשנו נזיר צעיר שהביא לנו ממתקים מקומיים והציע לפתוח את המוזיאון שקיים במתחם. כמובן שהסכמנו ועשינו סיור קצר אך מעניין בתוכו. במוזיאון היו הרבה מזכרות שונות, כלי עבודה, מטבעות ונשקים מכריתים והסביבה. פגשנו גם נזיר מבוגר שהיה כשנתיים בירושלים אך מיעט לדבר והמשיך בעיסוקיו. לאחר המנוחה הארוכה, המשכנו לעלות כאשר ערפל מלווה אותנו כל הדרך והגשם קל לסירוגין ממשיך ברקע. הגענו לרפיוג' PRINOS ששייך לאגודה האלפינית של יוון והוא היה סגור לחלוטין. אחרי מנוחה קצרה וארוחת צהריים, המשכנו לטפס ואז כמובן במקום הכי לא צפוי ובעייתי הגשם התחזק, נהיה קר מאוד והכל התכסה בערפל. סימונים של E4 נראו מדי פעם אך בערפל היה קשה לראות אותם ולכן הסתמכנו על ה GPS והרוג'ומים שהיו מפוזרים באזור. למזלנו הרע, הגשם לא נרגע בשעתיים-שלוש הבאות והאיטום של הנעליים+ה GATERS לא החזיק לכולם וגם שניים מתוך ה 4 מעילים קרסו תחת הגשם שנע בין בינוני לחזק. המשכנו ללכת עד למקום המוגן הראשון שמצאנו בשם AG IOANNIS כ 3-4 ק"מ לפני העצירה המתוכננת. זהו מתחם גדול ומוגן בגדר מפני חיות ובו מספר בתי אבן ובית מרכזי אחד מבטון ובו מצאנו מחסה. רואים בבירור כי הבנייה הופסקה לפני מספר שנים והמקום הוזנח ולכן היו חסרים מספר חלונות ודלתות במקום, אך היה אח והרבה מקום. כמובן שהדלקנו מדורה כדי ליבש את הבגדים וכדי להתחמם וסתמנו את הדלתות/חלונות בדרכים מקוריות. זו הפעם הראשונה והיחידה בטיול (למזלינו) שהיה שימוש בחבל החירום שהבאתי של ה30 מטר לצורך מתיחתו ותליית הבגדים עליו לייבוש. אחרי ארוחה טובה ושתיה חמה הלכנו לישון בשקי השינה וכל הבעיות של היום נשכחו.

תמונות היום ה3 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה3 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה3 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

יום 4 - ZAROS–AG IOANNIS

ריכוז מידע כללי:
12 ק"מ עם 50 מטר עליות ו1050 מטר ירידות , 6:30 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 1354 מטר. לינה בצימר בעיירה ZAROS
מים - בשוקת אחרי המקום לינה, בפארק ROUVAS, במספר נקודות בנקיק ROUVAS, באגם VOTOMOS, בעיירה ZAROS.
אוכל - בעיירה ZAROS.
סימון - היה סימון די ברור במיוחד כאשר הגענו לאזור של נקיק ROUVAS. מהאגם VOTOMOS שביל ה E4 ממשיך מערבה אך אנחנו הלכנו בשביל צדדי לעיירה ZAROS.

סיכום יום:
אחרי היום הגשום והלילה הארוך עם האח, רוב הבגדים הצליחו להתייבש, אך הנעליים התעקשו להישאר לחות. התארגנו בבוקר ויצאנו לדרך כאשר המזג אוויר השתפר פלאים והפך לשמשי. תוך הליכה לא ארוכה הגענו ליעד המקורי של הלינה בפארק ROUVAS שהתגלה כמקום נהדר לפיקניק ומנוחה בטבע ליד נחל זורם. הייתה במקום גם בקתה שמתאימה ללינת מטיילים עם מיטות ומוצרים בסיסיים לבישול ורחצה. עשינו במקום ארוחת בוקר בזמן ששאריות הבגדים והנעליים התייבשו לחלוטין. לאחר מכן המשכנו בדרכינו לנקיק ROUVAS שבו זרם נחל בחלקו העליון בלבד ואז נעלם באדמה. בגלל התחזית הלא ברורה, הצפי לגשם אחרי הצהריים והסכנה שיכולה להיות מכך בנקיק הצר והעמוק, הזדרזנו להתקדם קדימה וכבר לקראת הצהריים הגענו לאגם VOTOMOS . בנקיק היו די הרבה מטיילי יום בעיקר בחלקו התחתון.
לאחר מנוחה קצרה באגם המשכנו לעבר העיירה ZAROS ושם נשארנו עד לבוקר למחרת. אכלנו צהריים במסעדה המקומית ולקחנו בפעם הראשונה מוסאקה מקומית שהפתיעה לטובה. עשינו סיבוב בעיר וגילינו כנסיה עתיקה ובה קיבלנו סיור והסבר מעניין מפי אדם שעובד בשחזור ציורים ועתיקות ומסתבר שהוא במקביל גם משחזר את עתיקות בבית הכנסת העתיק בחאניה שנשרף ב 2010 ובו ביקרנו ביום האחרון של הטיול. כאשר חזרנו לצימר/מלון, בעלת הבית הנחמדה בשם קתרינה התעקשה להביא לנו קפה עם עוגיות. אחרי הצטיידות באוכל למחר, מקלחות ומנוחה בסביבות 21:00 בערב הלכנו לאכול ארוחת ערב בעיר והסתבר שכל המסעדות כבר נסגרו חוץ ממסעדה אחת שהוגדרה בכניסה כ VEGAN. המושגים שלהם לטבעוני שונים בהחלט משלנו, ויצא שהגענו למסעדה ביתית שבה אין תפריט ומגישים ארוחה ביתית שבושלה באותו היום ובמקרה הזה זה היה מרק אפונה, טסיזיקי, מעט מאפים ועוף עם תפוח אדמה. למרות ההפתעה נהנינו מהארוחה ויצאנו שמחים ושבעים למלון/צימר.

תמונות היום ה4 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה4 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה4 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

יום 5 - REFUGE PRINOS–KAMARES

ריכוז מידע כללי:
15 ק"מ עם 1400 מטר עליות ו500 מטר ירידות , 10:30 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 1882 מטר.
לינה ליד REFUGE TOUBOTOS PRINOS ששייך. לאגודה האלפינית של יוון והיה סגור.
מים - בעיירה ZAROS, בעיירה KAMARES, מ3 מקורות מים ב2 ק"מ הראשונים של העליה ומצויינים במפה, מקור נוסף עוד כ 3 ק"מ שמופיע בעליה שבמפה, מאגר מים שדורש סינון ושאיבה מאחורי ה REFUGE PRINOS שבו ישנו.
אוכל - בעיירה ZAROS, KAMARES.
סימון - החצי הראשון של היום היה בשטח וכולו בעליה והסימון היה שם די ברור ונוח למעקב, לאחר מכן חתכנו מהשביל והלכנו ב 4 על 4 ומשם בשטח עד ה REFUGE ללא סימון.

סיכום יום:
לאחר שינה מעולה והתארגנות מהירה ירדנו ללובי ובו חיכתה לנו הפתעה בצורת ארוחת בוקר מפנקת מאת קתרינה. כ 10 סוגי מאפים ביתיים שונים עם גבינות ומתוקים, קפה/תה ומיצים שכיסו את השולחן עד אפס מקום. ניסינו לאכול הכל כדי לא להעליב את בעלת הבית שלקחה את זה כפרויקט איתי להאכיל אותנו. כמובן שלא סיימנו וזה נאסף וניתן לנו בשקית להמשך היום. דיברנו במקביל עם חבורה של מטיילי יום מארצות שונות שמטיילים עם רכב בנקודות שונות על האי והחלטנו לתפוס מונית לעיר הסמוכה ולחסוך כ 15-10 ק"מ הליכת כביש. אחרי נסיעה קצרה יחסית אך בדרך מפותלת מאוד של 20-30 דקות הגענו לעיירה KAMARES ומשם התחלנו להעלות למעלה. הסימון מתחיל די קרוב לתחילת העיירה ויש שילוט ישן על הקיר של אחד הבניינים שמכוון ל KAMARES CAVES. העליה הייתה תלולה וארוכה אך לא טכנית וגם היו 3 מקורות מים פרוסים על הדרך ואחד נוסף למעלה כך שלא היה צריך לסחוב הרבה מים. לאט לאט הנופים המדהימים התחילו להתגלות ושלגיות נראו בפסגה ולידה. לקראת הצהריים נכנס ערפל כבד לאזור ולאחר בדיקה בתחזית גילינו ששוב צפוי גשם לקראת הערב ומחר ולכן החלטנו לשנות את התוכנית המקורית ולא להעלות לפסגה של הר אידה או קרבתה כדי לא להיתקע שם בסופה. לפי המפה חתכנו באחד משבילי ה4 על 4 שהיו שם לכיוון מערב ולאחר הליכה של מספר שעות חתכנו משם ישירות לREFUGE PRINOS (כ 1.5 ק"מ הליכה בשטח). אומנם ה REFUGE היה סגור אך ניתן היה לישון מתחתיו בלי להירטב מגשם ואיתי ניצל את ההזדמנות (לא הביא אוהל בכלל) בזמן שאנחנו פרסנו את האוהלים ליד. עשינו גם קפיצה לבניינים הסמוכים כדי לראות אם יש מקום יותר נוח, אך הם התגלו כמאגרי מים ענקיים ולא היה בהם צורך (אם כי המים שם היו גבוהים יותר) כי מאחורי הרפיוג' היה מאגר מים קטן. הנוף מהמקום היה מדהים ובאיזשהו שלב התגלתה גם הפסגה של ההרים הלבנים בעננים. בלילה אכן התחיל לרדת גשם והמשיך גם למחרת.


תמונות היום ה5 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה5 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה5 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

יום 6 - GERAKARI–REFUGE PRINOS

ריכוז מידע כללי:
25.5 ק"מ עם 600 מטר עליות ו1450 מטר ירידות , 11 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 1507 מטר.
לינה - בצימר בעיירה GERAKARI
מים - בסיום הירידה מהנחל והתחברות לשביל 4 על 4, בעיירה FOURFORAS, בעיירה LAMPIOTES , בעיירה MONASTIRAKI , בעיירה OBSIGIAS, בעיירה AMARI , בעיירה GERAKARI
אוכל - ברוב העיירות הגדולות שרשומות למעלה. בנוסף הסתובבה גם משאית-מכולת בין עיירות קטנות שהשמיע מוזיקת אוטו-גלידה שמכרה פירות/ירקות טריים וגם דברים אחרים.
סימון - הירידה מההר בשטח הייתה מסומנת לרוב בצורה ברורה ובהמשך בשבילים בין עיירות הסימון שוב נעלם אך היה קל לעקוב אחרי המפה.

סיכום יום:
בבוקר הגשם נרגע ואפשר להתארגן בנוחות וכך המשכנו בדרכינו בכיוון הירידה התלולה לעמק. מספר תצפיות מדהימות התגלו על הדרך אך הגשם איים לחזור ולכן הזדרזנו להמשיך לכיוון העיירות. רוח חזקה ועננים נכנסו למשחק וזה יצר מראות מעניינים בשדות והמעברים של חושך/אור/גשם/שמש. באחד החיבורים לכביש גילינו שלט של E4 שתיאר במדויק את התחושה של הסימון ואיכותו. המשכנו בדרכינו וכאשר חצינו את העיירה FOURFERAS , עצרנו במאפייה המקומית ובמסעדה לאכול צהריים. לאחר מכן קבלנו הוראות כיצד לחתוך דרך שביל מקומי ישירות לעיירה הבאה במקום לעשות סיבוב, וכך עשינו. בעיירה MANASTIRAKI חיפשנו בית קפה בגלל הגשם ומצאנו בית קפה קטן שאותו מחזיקה גברת מבוגרת לבד שלא דיברה אנגלית בכלל אך הסתדרנו בקלות וקיבלנו יחס חם, קפה עם עוגיות וזיתים מקומיות. בהמשך הדרך עברנו דרך העיירה AMARI שבה היה מגדל תצפית גבוה ועתיק מעל הכנסיה ששווה ביקור. המשך היום היה די שגרתי והלכנו בין שבילי אספלט לשבילי 4 על 4 עד שהגענו בערב לעיירה GERAKARI שבה תכננו לישון. בעיירה מצאנו צימר מתאים ואכלנו ארוחת ערב במקום ולמרות שבדיעבד קיבלנו ארוחה גרועה בפעם הראשונה והיחידה על האי, לא נתנו לדבר להרוס את המצב רוח והמשכנו בשתיית בירה וזלילת ממתקים בחדרים עד הלילה.

תמונות היום ה6 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה6 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה6 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

יום 7 - SPILI–GERAKARI ונסיעה ל HORA SFAKION

ריכוז מידע כללי:
17 ק"מ עם 500 מטר עליות ו800 מטר ירידות , 9 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 1010 מטר.
לינה - בדירה בעיירה HORA SFAKION
מים - בעיירה GERAKARI , בעיירה KENTRIHORI, בעיירה SPILI .
אוכל - בעיירות GERAKARI ו SPILI . במשאית-מכולת שהסתובבה באזור.
סימון - הסימון היה מזערי ובלבל יותר מאשר עזר ולכן באיזשהו שלב הפסקנו לסמוך עליו. לקראת הירידה מ KENTRIHORI פנינו צפונה לשבילים מקבילים לכביש המרכזי.

סיכום יום:
בבוקר אחרי קפה והתארגנות מהירה יצאנו לדרך והמשכנו על דרכי אפר/אספלט בדרכים צרות לרכס נוסף שממנו נשקף נוף מדהים לעמק ולים ממול. באיזשהו שלב איבדנו את הסימון והתחלנו לרדת ישירות בואדי טיפוסי. אחרי ירידה ארוכה ומתישה התיישרנו והגענו לעיירה KENTROHORI. בזמן המנוחה ומילוי המים, הגיעה לפתע משאית-חנות עמוסה בכל טוב ובעיקר פירות/ירקות. באותה ההזדמנות בזמן שישבנו ואכלנו תותים ותפוחים, פגשנו זוג פנסיונרים בריטים שהתענינו במה שאנחנו עשינו שם. הם סיפרו לנו קצת על האזור בפרט וכריתים בכלל ובין היתר שהם מחזיקים בית קיץ בעיירה ובאים לפה מדי פעם לנוח בגלל מוצאה של האישה בכריתים והכרות עם המקום. מסיבה לא ברורה, שביל ה E4 ירד לכביש המרכזי והלך עליו ולכן החלטנו ללכת בשביל מקביל שהולך על אחד הרכסים עד העיירה SPILI. המזג אוויר השתפר פלאים למרות התחזית הלא מעודדת וכאשר הגענו לעיירה SPILI , התיישבנו לאכול באחת המסעדות הרבות במקום. בגלל עיכובי הגשם בימים האחרונים, הפספוס של פסגת הר אידה ואילוצי הזמן של נעמה וסרגי שהיו צריכים לחזור כמה ימים לפנינו ב 22.4 , נפלה החלטה אסטרטגית להתקדם כ 30 ק"מ מערבה בתחבורה ציבורית כדי שנעשה עוד נקיק יפה על הדרך וגם נספיק לבקר בהרים הלבנים. בזמן עשיית הקפה פתאום נפתחו ארובות השמיים והתחיל לרדת גשם וברד רציניים מאוד במשך חצי שעה ברציפות וכולנו הסכמנו בלי לחשוב פעמיים עד כמה ההחלטה להתקדם בתחבורה קדימה הייתה נכונה. תפסנו את האוטובוס היחיד לכיוון KOHARES ומשם היינו אמורים לתפוס אוטובוס לעיירת חוף HORA SFAKION אך הסתבר שיהיה אוטובוס המשך רק למחרת בבוקר ולכן אחרי ביקור במכולת השכונתית ובירור העניין החלטנו להזמין מונית (בעלות סבירה יש לומר ל 4 אנשים של 60 יורו) ולהתקדם. במהלך הנסיעה הגשם נרגע אך כאשר הגענו למקום הוא המשיך ולמרות שחיפשנו מקום לשים אוהלים מחוץ לעיירה, בסופו של דבר לאחר תקרית לא נעימה עם רוטווילר מקומי משוחרר, התקדמנו ומצאנו דירה נוחה ומתאימה. הצטיידנו בסופר המקומי במצרכים ואפילו יצאה לנו ארוחה מצויינת לערב. בעיירה יש טיילת נחמדה והרבה מסעדות דגים מכל הסוגים האפשריים.

תמונות היום ה7 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה7 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה7 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

יום 8 - SKAFIDAKIA–HORA SFAKION

ריכוז מידע כללי:
15 ק"מ עם 1300 מטר עליות ו200 מטר ירידות , 9:30 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 1404 מטר.
לינה - ליד מאגר מים SKAFIDAKIA במפה או 2 בתי מחסה ישנים.
מים - בעיירה HORA SFAKION , בנקיק SFAKION בנ"צ: (24.143602 , 35.246989) , מאגר שדורש טיהור ב KALI LAKKOI, נביעה בנקודת הלינה.
אוכל - בעיירת HORA SFAKION.
סימון - מהעיירה יצא סימון מקומי שלא מופיע במפה אך נעלם אחרי נחל קטן וחזר סימון טוב (ריבוע כחול) בנקיק SFAKION עד סופו. אחר כך לא היה סימון בכלל עד לבתים של KALI LAKKOI. במפה הופיע סימון משם וניסינו למצוא אותו , אך הוא התגלה רק אחרי הליכה של כחצי שעה בכיוון הנכון לפי GPS.

סיכום יום:
בבוקר ביררנו את תחזית המזג אוויר ולאחר שנוכחנו לדעת שהוא משתפר משמעותית יצאנו לדרך. העיירה נמצאת כ 1.5 ק"מ מערבית לנקיק ה SFAKION ולכן התחלנו את ההליכה בבוקר על שביל מקומי שמופיע בשטח אך לא במפה ובמהרה הגענו לנקיק. מדובר בנקיק עמוק עם נחל אכזב בתקופה זו של השנה שיכול להיות מסוכן בימים גשומים. התקדמנו בנקיק ללא בעיה ועשרות כבשים/עזים מופתעות ברחו מהמקום. כנראה שהן לא ראו הרבה אנשים בתקופה זו של השנה במקום, כי קצב הבריחה היה מרשים ביותר ואפילו גרם למפולת קטנה של אבנים מתגלגלות למטה. באחד הפיתולים של הנחל מצאנו נביעה עם צינור וזה היה זמן מצויין להפסקת קפה ומנוחה.
בהמשך הדרך הנקיק נהיה צר יותר והתחילו טיפוסי בולדרים ומעקפים שונים. בנקודת המפגש של 3 נחלים מצאנו כנסיה עתיקה בשם AGHIOS PAVLOS וממנה המשכנו במעלה הנחל. כאשר יצאנו ממנו ופנינו מערב לעבר שביל 4 על 4 , התגלתה לראשונה אחת הפסגות של רכס ההרים הלבנים ואז כבר הבנו כולנו למה יש לצפות ביום הבא. לאחר מעבר בכפר עתיק ונטוש והליכה לפי המפה על סימון שלא היה קיים בפועל, הגענו לאואזיס קטן ביער במושגי קמפינג. זה היה שטח עם מקור מים זמין , דשא ירוק ומלא וגדר שמגינה עליו מפני חיות , מיטת עץ למי שישן בלי אוהל ואפילו בית מחסה עם מזרן. ולמרות הרצון להתקדם יותר בגלל שעות האור שנותרו, החלטנו להישאר במקום ולנוח לקראת היום הבא. בדיעבד זו הייתה החלטה חשובה ונכונה.

תמונות היום ה8 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה8 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה8 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

יום 9 - KASTIVELI REFUGE–SKAFIDAKIA

ריכוז מידע כללי:
17 ק"מ עם 1150 מטר עליות ו500 מטר ירידות , 11 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 2190 מטר.
לינה - ליד ה REFUGE KASTIVELI , באוהלים ובבית מטיילים שהיה פתוח כאשר ה REFUGE עצמו היה סגור.
מים - בנביעה בנקודת הלינה, מאגר מים לטיהור ליד ROUVAS שקפא, שוקת מים שדרשה טיהור ליד מקום הלינה.
אוכל - אין.
סימון - ממקום הלינה עד להתחברות עם E4 לא היה סימון , משם התחיל סימון טוב יחסית עד לאזור שהיה מכוסה כולו בשלג ושם הסימון נעלם שוב.

סיכום יום:
בבוקר אחרי שינה טובה וציפורים מצייצות, התארגנו והתחלנו את העליה הארוכה בדרך לפסגה. בהתחלה הלכנו על דרכי 4 על 4 ולאחר מכן בצורה משולבת עם הסימון על דרכי פרדות עתיקות ולאט לאט התחילו להתגלות פני ההרים הלבנים. בבוקר עוד רדף אחרינו ערפל אך ככל שעלינו יותר גבוה כך גם הערפל התפזר והיום הפך לשמשי ונעים להליכה. לקראת הגובה 1800 התחילו להופיע השלגיות הראשונות ורמזו בעדינות על מה שהולך להיות בהמשך. כל האזור נראה נטוש לחלוטין ורק בתי רועים מקומיים העידו על כך שיש פה בקיץ אנשים ועדרי עזים/כבשים. כאשר הגענו לגובה 2000, השלג הפך להרבה יותר משמעותי והתחיל לחסום מעברים שונים ולקראת 2200 כאשר התקרבנו לבקתה ROUVAS הכל היה מלא בשלג. הגענו למאגר מים ליד הבקתה והוא קפא כמעט לחלוטין. בעזרת אבנים ודלי, הצלחנו לשלוף משם מים להרתחה. גם הבית לא החזיק וכמעט כולו התמלא בקרח כך שלא ניתן היה לפתוח את דלת הכניסה. עוד היה לנו זמן להמשיך לפסגה, אך כמויות השלג העדירות לא הותירו מקום לספק באשר להמשך הדרך ובחרנו באופציה הנמוכה יותר לא דרך הפסגה כדי להגיע ליעד. גם שם המעבר לא היה קל בכלל ואת אחד המעברים המסוכנים והקשים נאלצנו לעקוף משמעותית ממזרח כפי שמומלץ בספר. הדרך לקחה לנו פי 2 זמן מהשביל הרגיל אך הצלחנו בסופו של דבר לעקוף את המקומות המסוכנים ולהתקדם הלאה. כאשר הגענו למתחם מתחת ל KASTELI REFUGE (שהיה סגור) ראינו מטייל בודד מתקרב לעברינו. בינתיים בדקנו את המתחם ומצאנו מקום מעולה לאוהלים ובקתה קטנה ופתוחה עם 8 מקומות לאיתי. הבחור האנגלי הגיע ואז הבנו ממנו כי הוא השאיר את אשתו במלון והלך לטייל בהרים לטיול של יומיים ושהוא חוזר מחר חזרה ושחוץ מאיתנו הוא לא ראה נפש חיה בכל האזור. אחרי שיחה, ארוחה , מקלחת ומנוחה הלכנו לישון.

תמונות היום ה9 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה9 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה9 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

יום 10 - OMALOS–KASTIVELI REFUGE

ריכוז מידע כללי:
17 ק"מ עם 550 מטר עליות ו1400 מטר ירידות , 10 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 2085 מטר.
לינה - במלון בעיירה OMALOS
מים - בשוקת בנקודת הלינה- דורש טיהור, מספר מארגי מים שדורשים טיהור ב5 ק"מ הבאים, בירידה לעיירה OMALOS יש מאגר מים גדול שדורש טיהור, בעיירה OMALOS.
אוכל - בעיירה OMALOS.
סימון - ממקום הלינה עד לנקודת הפיצול לפני העיירה היה סימון סביר, משם לקחנו שביל מקומי שהיה מסומן היטב והוביל ל OMALOS.

סיכום יום:
התחלנו את היום מוקדם בבוקר כי סרגי ונעמה היו צריכים לתפוס אוטובוס לחאניה בסוף היום ולא ידענו מתי בדיוק הוא יוצא ואם בכלל. השלג הלך והתמעט והתוואי הפך להיות יותר ויותר נוח להליכה. מרבדים שלמים של פרחים התגלו באזור וגם מאגר מים אחד קפוא שלידו עשינו ארוחת בוקר ותה. בהמשך הדרך ראינו גם מספר רב של עזי הרים וכשחזרנו לעלות לאחד הרכסים, השלג חזר במפתיע והמשיך ללוות אותנו עד לתחילת הירידה משם. באזור הייתה תצפית מדהימה לעבר הנקיק של סאמריה המפורסם ומאוד קיווינו שהוא כבר נפתח למרות שבאופן רשמי הוא נפתח בדרך כלל ב 1 למאי, אך הבחור האנגלי שפגשנו במקום הלינה סיפר לנו כי בירר והשנה זה נפתח ב 21.4 . במהלך הירידה התחלנו לראות מטיילים אחרים מארצות שונות שהלכו לכיוון ההרים הלבנים והבנו שעונת הטיולים באזור אכן נפתחה. בסופו של יום ולאחר ירידה קשה יחסית הגענו לפאתי העיירה OMALOS. ראינו בדרך מאגר מים ונעמה, סרגי ואיתי לא ויתרו על ההזדמנות ונכנסו למים הקרים מאוד לפני שיוצאים לעיר. בסוף התברר ש OMALOS זאת עיירת תיירות נטו ובה אין בתי מגורים, אלא רק בתי מלון ומסעדות שמחכות לאורחים. אחרי בירור קצר אמרו לנו כי האוטובוסים מתחילים בדרך כלל רק כשבוע אחרי שנקיק הסמאריה נפתח ולכן בליל ברירה סרגי ונעמה שקלו לקחת מונית. בזמן שישבנו לאכול מנה הגונה של 2 קילו בשר טלה צלוי , לשתות בירה, יין וראקי ולחגוג את סיום הטיול שלהם, גילינו כי אחד מבעלי המסעדה הסכים להסיע אותם לחאניה תמורת 25 יורו כאשר מונית רצתה 60 יורו לפחות. המשכנו לחגוג בלי לחץ ובסופו של דבר נפרדנו לשלום כאשר אנחנו הולכים להסתדר במלון ולברר לגבי מחר והם נוסעים לחאניה ולמחרת להרקליון לטיסה חזרה ארצה. על הדרך למלון גילינו כי יש חווה של מוצרי חלב עזים במקום וקנינו מעט גבינה למחר. לצערינו גילינו כי נקיק הסאמריה לא נפתח ב 21.4 בגלל גובה המים ושהוא אמור להיפתח בוודאות ב 23.4. החלטנו שזה שווה את זה ותכננו למחרת טיול יום מעגלי באזור בעזרת המפה הטופוגרפית כדי שנוכל בכל זאת לבקר בסמאריה ולהמשיך משם.

מונות היום ה10 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה10 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה10 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

יום 11 - OMALOS–OMALOS מעגלי

ריכוז מידע כללי:
24 ק"מ עם 1150 מטר עליות ו1150 מטר ירידות , 10:30 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 1816 מטר.
לינה - במלון בעיירה OMALOS
מים - בעיירה OMALOS, בכניסה לנקיק סמאריה, במעיין LINOSELI שמסומן במפה, מעיין קטן בנ"צ: (23.897009 , 35.290618), מספר מאגרי מים שדורשים טיהור בהמשך וגם לפני הכביש חזרה ל OMALOS.
אוכל - בעיירה OMALOS.
סימון - ממקום הלינה עד לכניסה לנקיק סמאריה על הכביש, משם סימון טוב עד בינוני עד ליציאה לכביש חזרה.

סיכום יום:
אכלנו ארוחת בוקר טיפוסית במלון, הצטיידנו באוכל פיקניק לטיול יום במלון עצמו (בגלל שאין חנויות באזור, כל המלונות מוכרים גם אוכל למטיילים בנפרד), השארנו את רוב הציוד במלון והלכנו עם תיקי יום לטייל בהרים הסמוכים לסמאריה כדי להכיר את האזור ולהעביר את היום. בהתחלה הלכנו כ 5 ק"מ על הכביש לסמאריה כדי לברר בוודאות שמחר הנקיק נפתח ואכן הודיעו לנו שזה היקרה. משם המשכנו במסלול המתוכנן לכיוון רכס GIGILOS שמשקיף על נקיק סמאריה מהצד השני. במסלול היו הרבה מטיילי יום (בעיקר גרמנים אנגלים וספרדים) שהגיעו עם רכבים וטיפסו לפסגת GIGILOS וחזרה. לא מיהרנו במיוחד ולכן עצרנו בנביעה בשם LINOSELI לשם הכנת תה. לאחר זמן מה המשכנו בטיפוס עד הרכס ומשם התחלנו לטפס לכיוון המנוגד מ GIGILOS לעבר נקיק ACHLADA. בזמן הטיפוס גילינו אזור קינון של נשרים גדולים ומדהימים וישבנו להתרשם מהנשרים והטבע מסביב. נראה שהנשרים היו די מופתעים לראות אותנו שם והתבוננו בנו מכל הכיוונים. לאחר מכן המשכנו במסלול ונתקלנו במסלול די תלול וקשה שלא מתוחזק טוב אך עביר ולמזלנו היינו שם בלי התיקים הגדולים כך שהיה הרבה יותר קל לעבור את המכשול. המשכנו בדרכינו דרך הנקיק היפה ACHLADA עד סופו ומשם פנינו צפונה כדי לסגור מעגל והלכנו דרך יער מעניין ולא קצר עד הכביש. משם הייתה הליכה על כביש אספלט עד לכביש המרכזי. אחרי הכנסייה והכניסה לאזור מרחב PLATEAU OMALOS תפסנו טרמפ עם חקלאים מקומיים בטנדר ב 3 הק"מ האחרונים עד המלון. לפני החזרה נכנסנו לחוות עזים והצטיידנו בחלב טרי , גבינה צהובה וגבינת ריקוטה לבנה מדהימה בטעמה. אכלנו ארוחת ערב מעולה במלון וחזרנו לחדר כדי לנוח ולהתכונן למחר.

תמונות היום ה11 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה11 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה11 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

יום 12 - DOMATA BEACH–SAMARIA GORGE

ריכוז מידע כללי:
24 ק"מ עם 600 מטר עליות ו1800 מטר ירידות , 11 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 1232 מטר.
לינה - בחוף DAMATA.
מים - בנקיק סמאריה מפוזרים 8 מקורות מים על פני 13 ק"מ, בעיירה AGIA ROUMELI
אוכל - בעיירה ROUMELI
סימון - ההליכה בנקיק סמאריה די ברורה ומסומנת היטב. החל מהעיירה ROUMELI יש סימון טוב יחסית של E4.

סיכום יום:
אחרי ארוחת בוקר נוספת באותו המלון והצטיידות באוכל, זכינו לראות שוב את היחס הטוב של המקומיים לתיירים. בעלת הבית הציעה לנו טרמפ חינמי מהמלון לכניסה של נקיק הסמאריה מבלי לבקש בכלל. הסכמנו בשמחה כדי לא ללכת שוב את ה 5 ק"מ באספלט כמו אתמול ואחרי התארגנות מהירה נסענו עם בעלה ברכב פרייבט קטן ליעד. למרות שזה היה היום הראשון של פתיחת הנקיק, כבר על הבוקר הגיעו מספר אוטובוסים של תיירים לכפר OMALOS ובתחילת ההליכה ראינו קבוצות גדולות מתחילות את הירידה הרצינית במקביל אלינו. לפי מה שנאמר בספר, בנקיק סאמריה יש בממוצע כ 3000 מבקרים ליום ולכן כדאי מאוד להגיע מוקדם. באופן מפתיע, אחרי הכניסה והתשלום של ה 5 יורו, לא קיבלנו שום הוראות בטיחות/כיוון/מפה/זמנים וכדומה כפי שמקובל בארץ וכנראה שלא היה באמת צורך כי התיירים התנהגו די למופת. בפארק מפוזרות 8 עמדות מים וחלקן עם שירותים ושומרי יערות. בהתחלה הורגשה ירידה רצינית ורציפה של כ 700 מטר שנוחה יחסית להליכה בגלל השביל המסודר והפיתולים הרבים. לאחר הירידה המשמעותית השטח מתייצב ויש הליכה די מישורית במגמת ירידה להמשך הפארק כאשר רובו מוצל ויש פינות חמד נחמדות בכל מקום. היו מים זורמים בתחילת הפארק ואחר כך נעלמו ואז הופיעו שוב לקראת ה 3 ק"מ האחרונים במקום הצר ביותר במסלול. הנקיק התגלה כיפה ועמוק במיוחד ובהחלט הצדיק את ההתעניינות בו מצד התיירים. אחרי שיצאנו מהנקיק, הייתה הליכה מנהלתית לעיירה ROUMELI של כ 2 ק"מ שממנה ניתן לצאת רק בספינה. היה כביש פנימי בעיירה שמגיע גם עד ליציאה של הנקיק ומספר רכבים מועט שכנראה נעים בין העיירה לעיירות יותר גדולות במעבורות. אמרו לנו כי היום מעבורת גדולה תהיה רק בכיוון מזרח ל HORA SFAKION ואותה ראינו גם מרחוק בהמשך היום. מערבה הספינות הרבה יותר קטנות ובגלל הרוחות החזקות והגלים , המעבורות בוטלו כבר כל השבוע ולא ברור אם תהיה גם מחר. הציעו לנו לקחת TAXIBOAT עבור 100 יורו ל 5 אנשים, אך בפועל תכננו ללכת את המקטע הבא ברגל בכל מקרה ולכן אכלנו במסעדה המקומית, הצטיידנו באוכל והמשכנו בדרכינו. הכוונה הייתה ללכת כ 5 ק"מ עד לחוף DOMATA שמצויין במפה ולישון שם אך הקטע הקטן הזה התגלה כקשה במיוחד בגלל תוואי השטח. רק בקטע הקטן הנ"ל יצא כ 600 מטר עליות/ירידות בשטח מאוד לא מתוחזק ובחלקו מסוכן, אך המראות של החופים הטבעיים, היערות והנקיקים היו שווים את זה. בסופו של דבר הגענו לחוף הרצוי כחצי שעה לקראת החושך. בספר דרך אגב מצויין כי הקטע המלא מ ROUMELI ל SOUGIA שאורכו כ 18 ק"מ בלבד לוקח כ 10:30 שעות לפחות בלי הפסקות ולכן שמחנו מאוד שעשינו את ה 5 הק"מ הראשונים כבר היום כדי לא להיות לחוצים ביום למחרת.

תמונות היום ה12 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה12 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה12 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

יום 13 - SOUGIA–DOMATA BEACH ואז שייט ל PALEOCHORA

ריכוז מידע כללי:
15 ק"מ עם 700 מטר עליות ו750 מטר ירידות , 10:30 שעות הליכה ונקודה הכי גבוהה 292 מטר.
לינה - בעיירה PALEOCHORA
מים - בחוף SEDONI (מים מטנק מים בבתים), מעיין קטן VOUKILASI שמסומן במפה.
אוכל - בעיירה SOUGIA, PALEOCHORA
סימון - לאורך הים היה סימון טוב יחסית עד לעיירה SOUGIA.

סיכום יום:
קמנו בבוקר אחרי שינה מצויינת בשקי שינה על החול הרך מול הכוכבים ולאחר ארוחה קצרה המשכנו בדרכינו. במהרה הגענו לחוף SEDONI שמצויין במפה ובו מצאנו מקום מצויין להפסקת תה, רחצה בים וגם מקור מים במיכלי מים שחורים ליד הבתים (שנראו פעילים אך היו עזובים כנראה עד הקיץ). אחרי החוף המסודר יחסית התגלה קטע פראי מאוד של החוף עם הרבה אבנים, מצוקים ואיים קטנים בים שבגללם כנראה ספינות פוחדות להתקרב לאזור. היה רשום בספר כי במקרה חירום ניתן להתקשר ל CAPTAIN JACK והוא יבוא עם ספינה וגם באחד העמודים במקום היה מספר אחר ל TAXIBOAT. במקום פגשנו מטייל יום אנגלי שעשה את ההליכה בכיוון ההפוך ורצה לתפוס מעבורת חזרה באותו היום. לאחר שהחוף המיוחד הסתיים במעבר דרך מערה מרשימה , התגלה בית בודד ומתוחזק היטב עם טנדר לידו. זה היה נראה די מוזר בגלל שאין כבישים באזור והשביל היחיד שנראה באופק היה שביל שדומה ל 4 על 4 שעולה לשדות מרעה מעל החוף. בהמשך הייתה עליה אחרונה של הטיול לגובה 300 מטר ומעבר רכס עם טירה עתיקה והרוסה. אחרי הרכס התחילה הירידה לצד השני ואחרי כ 10 דקות התגלה במקום מוצל מעיין קטן בשם VOUKILASI שמסומן במפה ויצר הזדמנות טובה לעצירה וקפה. אחרי זמן מה המשכנו להתקדם לעבר SOUGIA והתחלנו לראות יותר ויותר מטיילי יום שהסתובבו ביערות ותצפיות ונדהמו מכך שעשינו את הקטע הקשה עם התיקים הגדולים. המשכנו בדרכינו ובמהרה הגענו לעיירה SOUGIA שבה ביררנו שאכן יש היום ספינה ל PALEOCHORA והתיישבנו רגועים לאכול במסעדה, לשתות בירה ולחכות למעבורת שהייתה אמורה להיות ב 18:00 ובסופו של דבר התעכבה מעט בגלל הרוחות החזקות והגיעה סביב 18:40. כאשר ראינו את הספינה הקטנה , הבנו למה רוח וגלים יכולים להפריע לה. ראינו מספר אנשים רטובים לחלוטין בזמן הירידה מהספינה אך עדיין לא רצינו לפספס את החוויה ולכן השארנו את התיקים בתוך הקבינה והלכנו לחרטום הקדמי ביחד עם שתי בחורות משוויץ (שהתברר שאחת מהן הייתה בארץ בקיבוץ בצעירותה לפני 40 שנה) כאשר כל השאר התחבאו בתוך הקבינה או מאחורה. זו הייתה בהחלט חוויה מעניינת לראות ספינה קטנה עולה ויורדת על גלים של מספר מטרים שמתנפצים על הדפנות (לצערי לא הצלחתי לתעד יותר מדי מחשש להריסת המצלמה). אחרי כ 45 דקות הגענו ל PALEOCHORA וישר גילינו כי זו עיירת תיירות לפי ההצעות המרובות למלון, מסעדה ואטרקציות. אחרי הליכה קצרה ויציאה מהאזור התיירותי , מצאנו מלון מתאים ואחרי השארת הדברים במקום הספקנו לעשות סיבוב קצר בעיירה לפני החזרה למלון.

תמונות היום ה13 בפיקאסה
https://picasaweb.google.com/1...
הקלטת היום ה13 בגיפיאסיס
http://www.gpsies.com/map.do?f...
הקלטת היום ה13 באבריטרייל
http://www.everytrail.com/view...

ימים 14-15 - HERAKLION - CHANIA

ריכוז מידע כללי:
קמנו מוקדם בבוקר, התארגננו ויצאנו לתחנת האוטובוס לתפוס את האוטובוס הראשון לחאניה. האוטובוס הגיע אומנם באיחור של כ 20 דקות אך באופן מפתיע שיטת העבודה שלהם די שונה משלנו. הסדרן שמכר את הכרטיסים בדוכן יצא וסידר את התיקים בתא המטען ביחד עם הנהג. כולם נכנסו לתוך האוטובוס והתיישבו (הייתה חשיבות למספרי מושבים כמו בנסיעה לאילת אך אף אחד לא התייחס לזה) ואז נכנסה בחורה נוספת שכל תפקידה היה לבדוק כרטיסים במהלך הנסיעה ולמכור כרטיסים לאנשים שעולים בתחנות ביניים (סוציאוליזם כבר אמרנו ?:)) . הנסיעה נמשכה כשעה וחצי ובינתיים בדקנו ב EXPEDIA את טווח המחירים במלונות בחאניה. אחרי שהגענו ויצאנו מהתחנת אוטובוס מצאנו מלון מעולה בשם Archontiki שנמצא בין העיר העתיקה לבית התחנה המרכזית והתמקמנו שם לאחר ארוחת הצהריים וסיבוב קצר בעיר. מאוחר יותר לקחנו מפה מקומית במשרד התיירות שהיה ממוקם מאחורי המלון והלכנו לטייל בעיר. בתחילת הדרך נתקלנו ב AGORA שזה מבנה גדול בצורה גיאומטרית של פלוס שמשמש כשוק לכל דבר. לאחר מכן הלכנו לעיר העתיקה ובה בית כנסת עתיק (ויחיד בכריתים) שלפי ההסבר של יהודי אנגלי שמתנדב במקום בחגים, נשרף ב2010 ושוחזר על ידי מתנדבים ובן של מקומי ששרד את מלחמת בעולם השניה וחזר לגור בעיר לפני עשרות שנים וגם לקח את הבית כנסת תחת חסותו כפרויקט אישי. אחר כך המשכנו לנמל העתיק, מגדלור ומלא רחובות קטנים ומלאי חיים עם חנויות, מסעדות והרבה תיירים במיוחד מאירופה בגלל הבדלי המחירים.
בערב (שהיה יום שישי) התפצלנו ואיתי קפץ לבית הכנסת למניין ואז הופתע מכמות האנשים שבאו לשם. לפי מה שסיפר לנו הבחור האנגלי, הבית כנסת בנוי בסגנון עדות המזרח אך יחודו בכך שהוא מזמין גם לא יהודים להשתתף במיוחד בחגים היהודיים ולפי הסטטיסטיקה שלו מתוך האנשים שבאים, לפחות 20-30% לא יהודים. מאוחר יותר נפגשנו במלון והלכנו לטיילת המרכזית על הים לאחת המסעדות במקום והמשכנו לחגוג את סיום הטיול ואת היום הולדת של איתי שנפל באותו היום עד השעות הקטנות של הלילה.

בבוקר למחרת הצלחנו להתארגן יחסית מוקדם ולהספיק לאוטובוס השני ב 8:30 אחרי ארוחת בוקר מצויינת במלון. יצאנו לדרך לעבר הרקליון בנסיעה של כ 3 שעות ולמרבה ההפתעה לא הייתה הפסקה באמצע כפי שמקובל בארץ. הגענו להרקליון וישר בתחנה המרכזית השארנו את התיקים בשמירת חפצים והלכנו לנמל הימי, למרכז תיירות המקומי שכלל מספר רחובות מרכזיים ובהם התרכזו כל החנויות והמסעדות. לאחר זמן מה הלכנו למוזיאון הארכיאולוגיה המפורסם במקום שהתגלה כמעניין במיוחד למרות גודלו הקטן יחסית. יצאתי משם אחרי כשעה וחצי לטייל בעיר הגדולה והחופים שלצידה בזמן שאיתי נשאר כמעט עד סוף הזמן בגלריה מרוב העניין שמצא שהוצג שם. בשעה 16:00 נפגשנו בתחנת האוטובוס לאסוף את התיקים ונסענו לשדה התעופה בקו 1 הכחול. ב 18:30 המראנו הביתה לפי המתוכנן והחופשה נגמרה סופית ורק נשאר לראות את השקיעה המדהימה בים מהמטוס ולצפות לטיולים הבאים.

תמונות היום ה14 בפיקאסה:
https://picasaweb.google.com/1...
תמונות היום ה15 בפיקאסה:
https://picasaweb.google.com/1...

סיכום הטיול

מסקנות בדיעבד ולעתיד:
1) עם כל הצער שבדבר, למרות היותו אי יפה ומיוחד במינו, כרתים עדיין לא מתאים למטיילים לא מנוסים מבחינת הסימונים והעדר לוגיסטיקה ותשתית טיולים מתאימה כפי שהתרגלנו לראות במדינות אירופיות אחרות במיוחד בתקופות העונה הגבולית לטיולים ולכן למי שעדיין רוצה לטייל באי , ממליץ מאוד לתכנן את המסלולים היטב לפני היציאה.
2) כפי שהתחלתי לעשות בשנים האחרונות והמשכתי גם בטיול הזה , מומלץ מאוד ללמוד לפחות ברמה הכי בסיסית את השפה המקומית במיוחד בטיולי שטח שמתבססים על מקומות פחות תיירותיים. זה עוזר מאוד ביחסי אנוש מול המקומיים, נותן תחושה טובה ופותח הרבה אפשרויות.
3) נושא הגשם והמזג אוויר בהרים - כפי שהוכח שוב ושוב, אין שום נוסחה בטוחה שיכולה לנבא מזג אוויר צפוי ב 100% נכון מהיום למחר שלא לדבר על כמה ימים קדימה ולכן חשוב לבדוק תנאי מזג אוויר בכל הזדמנות אפשרית ולהיות מוכנים לשינוי קיצוני בזמן קצר ביותר. זה אומר
כי ציוד בסיס ובגדי החלפה צריכים להיות תמיד עטופים בשקית נגד גשם כאשר יש חשש לגשמים/שלגים ואם זה אפשרי גם שאר הציוד בתיק בנוסף לכיסוי גשם.
בלי קשר צריכים להיות גמישים ולא מקובעים ולשנות את התוכניות הליכה בהתאם לתנאי השטח שמתקיימים בפועל ולא לפי מה שתוכנן וחושבים שאמור להיות.
4) מכנס סערה/GATERS/מעיל - לא לחסוך בנושא ולקנות ציוד איכותי מ GORTEX או טכנולוגיות דומות מחברות אחרות. בגשם קל-בינוני גם ציוד הזול יעבוד אך ההבדלים מתחילים להתגלות בגשם משמעותי למשך כמה שעות. כמובן שגם כיסוי תיק משמעותי מאוד ועדיף כיסוי מלא מאשר חצי.
5) נושא הנעליים - פה יש בעיה כי נעלי טיולים רגילות לא WATERPROOF ולכן אחרי זמן מסויים גם הן יעבירו מים . נעליים WATERPROOF יותר מידי חמות לסביבה ללא שלג ולכן לדעתי האופציה היחידה היא לקחת לטיולים רציניים נעלי טיולים חדשות יחסית עם אטימות מקסימלית (לדעתי לנסות לחזק אטימות על ידי חומרים שונים לא משתלם כי זה פוגע בנידוף הנעל).
6) חברים מטיילים - כפי שהוכחנו לעצמנו גם בפעם, הכנה פיסית טובה , בחירת ציוד אופטימלית ולמידה מניסיון של אחרים יכולה להבדיל בין טיול מוצלח שכולם בו נהנים לבין טיול לא מוצלח שבו אנשים נגררים אחרי אחרים. חשוב מאוד במיוחד בטיולי שטח כאלה להכיר את המצטרפים מראש, לטייל ביחד בארץ לפני בטיולים דומים ולתאם ציפיות מראש.

הקלטת המסלול המלא שעשינו ברגל באבריטרייל:
http://www.everytrail.com/view...
תמונות טבע והקבוצה במרוכז בתיקיה אחת בפיקאסה:
https://picasaweb.google.com/1...
וידאו - סיכום הטיול מנקודת המבט של האנשים:
https://www.youtube.com/watch?...
וידאו - סיכום הטיול מנקודת המבט של הטבע:
https://www.youtube.com/watch?...

טיפים

 • ל E4 יש מסלול מרכזי והרבה וריאציות שונות שנפרסות לאורך כל האי ולכן כדאי מאוד לתכנן את ההליכה מראש.
 • ברוב המקומות מקבלים יורו בלבד וברב העיירות הקטנות אין בנקים/שימוש בכרטיסי אשראי ולכן מומלץ להחזיק מספיק מזומן.
 • לינה באוהלים בכרתים מותרת באופן רשמי רק בקמפינגים מורשים בלבד, אך כפי שכתוב בכל האתרים וגם כפי שחווינו, אין אם זה בעיה לאף אחד בתנאי שמתרחקים מספיק משטחים פרטיים/ציבוריים/בתשלום.
 • שלג מחזיר קרני שמש גם מלמטה מכל הזוויות ולכן חוץ מכיסוי מלא של הפנים, שום דבר לא יעזור וחייבים לשים קרם הגנה נגד השמש כאשר הולכים מעל 5 דקות על השלג ברצף.
 • אחת הבעיות המרכזיות בהליכה על שלג מפשיר זה התעלות שנוצרות מתחתיו בגלל זרימת מים וחום אבנים ואדמה ולא תמיד ניתן לראות אותם. גם אם אנשים לפנינו עברו שם יש מצב שהייתה הפשרה נוספת והרגל תשבור את המעבר ותכנס למעבר. חשוב לשים לב לכל צעד ובמיוחד ליד אבנים/נחלים ולא להעביר את מלוא המשקל ללא בדיקה מינימלית.
 • מומלץ מאוד לקחת GATERS למסלול. ביערות ובשדות הצמחייה רטובה על הבוקר (ואם יש גשם גם ביום) וGATERS יכולים להגן על הנעליים, המכנסיים והגרביים מלהירטב . כנ"ל זה מגן מפני חדירת שלג כאשר יש שלג עמוק עד הברכיים.
 • בגדול בבקרים השלג קרחי וחלק, עד הצהריים הוא הופך לקשה ורטוב, אחר הצהריים לרך וטובעני כאשר יש שמש ולקראת הערב שוב קפוא וקשה.
 • כפי שלמדנו בשטח, האנשים בכרתים מאוד חמים ומכניסי אורחים וכמעט בכל מקום נתקלנו ביחס מעולה גם לאחר שסיפרנו על היותנו ישראלים.
 • היה די קשה למצוא בלוני גז הברגה רגילה אפילו ב HERAKLION. בסופו של דבר לא מצאנו בלוני הברגה של 230 גרם ולקחנו בלון גדול של 500 גרם. רוב הבלונים שנמכרו היו ניקוב ותקן COLEMAN ובעיקר בחנויות בסגנון ACE בערים הגדולות. בחלק מהעיירות הקטנות נעלמו בלוני גז הברגה בכלל אך ככל שהלכנו מערבה כך הבלוני הברגה הגדולים חזרו בסופר מרקטים רגילים.
 • המקומות היחידים שבהם לא הייתה קליטה הם בגבהים מעל 1500 מטר ברכסים PSILORITIS (הר אידה) וברכס ההרים הלבנים.
 • באופן מפתיע , ברב המסעדות והמלונות אפילו בעיירות הקטנות הייתה גישה ל WIFI חופשי.
 • באתר המרכזי של התחבורה הציבורית KTEL היו מספר לוחות זמנים וקווים אך בפועל התברר שהזמנים לא מדויקים ושהטבלאות לא התעדכנו ולנהגי אוטובוסים/דוכני מכירת כרטיסים היו לוחות זמנים שונים. יתכן שנפלנו בדיוק לתקופת המעבר באפריל.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )