סוואנטי - 3 ימים עם ג'יפ

סוואנטי הוא חבל ארץ מדהים במערב הקאווקז הגיאורגי. הסיפור מתמקד בפעילות שביצענו עם ג'יפ בשני מוקדים עיקריים באיזור – מסטיה ואושגולי.

גם לגאורגיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולAugust 2016
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתיוני - ספטמבר

כללי

העיר המרכזית בסוואנטי היא מסטיה, עיירה שמזכירה באופייה עיירת סקי טיפוסית באירופה – הרבה גסטהאוסים יחסית, מעט מסעדות, ובעיקר הרבה הרים מסביב. בעיירה (כמו ברוב הכפרים בסוואנטי) יש הרבה מגדלים, כמעט אחד לכל משפחה, אשר בעבר שימשו להגנה עבור המשפחות מפולשים מבחוץ ולריבים פנימיים. כל אלה מקנים למסטיה את האופי המיוחד שלה. בעונה התיירותית רוב העיירה סובבת סביב התיירות – כאן לא תקבלו את החוויה האותנטית של הכפרים בגיאורגיה.
במסטיה ישנם מספר מסלולים לטיול כוכב, בסיפור דרך זה אתמקד בשניים מהם – הטיול אל האגמים והטיול אל קרחון צ'ילאדי.
מוקד עניין נוסף בסוואנטי הוא הכפר אושגולי – כפר קטן וציורי מזרחית לאושגלי השוכן למרגלות הר האושבה. הכפר מאוד קטן ומאופיין במגדלים סוואנטים מרשימים. שמועות אומרות שזה הכפר המאוייש הגבוה באירופה (לא אוששתי את הטענה).
מטיילים רבים עושים את הטרק ממסטייה לאושגולי. אנחנו ויתרנו עליו מקוצר זמנים ועשינו את התעבורה בג'יפ. באושגולי עצמה יש מסלול יום לקרחון שחארה, גם עליו אספר כאן.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מנהלות

עונה ומז"א – העונה המומלצת לטיול בהרים בגיאורגיה היא יוני – ספטמבר. דבר שחשוב לדעת לגבי התחזית בגיאורגיה – היא משקרת תמיד (שמענו על כך מראש וגם ראינו את זה קורה בפועל). היינו בהרים באוגוסט והיה נעים מאוד בערים, ומעט קריר למעלה בהרים.
הגעה לאזור – אנחנו הגענו באמצעות ג'יפ שהשכרנו בשדה התעופה בטביליסי (חברת Best Rent עליה בדקנו בארץ והוכיחה את עצמה כחברה מצוינת). העלות של ג'יפ פשוט היא 55$ ליום. עלות הדלק בגיאורגיה היא בערך שליש מהארץ (כמו רוב הדברים בגיאורגיה). זמן ההגעה מטביליסי ללא עצירות בכלל הוא בערך 8 שעות. מטיילים רבים עושים את הדרך במרשוטקה – מונית גיאורגית טיפוסית שנראית כמו ואן עם ציוד על הגג. לא בחרנו בדרך זאת ולכן לא יודע להרחיב עליה יותר מזה.
מפה – בגלל שעשינו טיולי יום לא קנינו מפה והסתדרנו מצויין. המסלולים אומנם לא כל כך מסומנים, אך מאוד ברורים. כמובן שאם מתכננים לעשות מסלולים ארוכים יותר מומלץ להצטייד במפה.
מודיעין – יש מודיעין במסטיה שנותן מענה לא רע לטיולים באיזור. מומלץ להיעזר בהם לעצות, מז"א והצעות. רצוי לבדוק מראש מתי פתוח כי לרוב הוא סגור.

טיולי יום במסטיה – האגמים וקרחון צ'ילאדי

שני מסלולי היום העיקריים במסטיה הם הטיול אל האגמים והטיול אל קרחון צ'ילאדי. כל אחד מהם אורך כיום, אנחנו ביצענו את שניהם ביום אחד בגלל שהיינו עם ג'יפ.
הטיול אל האגמים – המסלול מתחיל בעלייה לא ארוכה בדרך ג'יפים. העלייה יחסית משעממת, ניתן להיעזר במונית מהכפר לעלייה אל הצלב (נקודת באמצע המסלול). משם הדרך ממשיכה להמשך של עלייה אל ההרים. האגמים שאנחנו ראינו הם די קטנים, אך עדיין יפים מאוד. מומלץ!
הטיול אל קרחון צ'ילאדי – המסלול מתחיל בהליכה בדרך ג'יפים ממסטייה, הליכה משעממת, מומלץ מאוד לקחת מונית לתחילת המסלול. משם המסלול עובר ביער נחמד לאורך נחל, בסופו מגיעים אל הקרחון. קרחון גדול ומרשים מאוד, בתחתית שלו ניתן לראות את מוקד ההפשרה של הקרחון, מומלץ מאוד.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

אושגולי וקרחון שחארה

כפי שציינתי, את הדרך לאושגולי עשינו בג'יפ. הנסיעה אורכת כשעתיים בדרך יפה. הדרך עוברת דרך שני כפרים קטנים.
אושגולי הוא כפר מדהים ביופיו ובאופיו – כפר קטן וישן, יושב למרגלות הרים מרשימים מסביב ונחל הזורם במרכזו. בכל הליכה בסימטאות הכפר לא ניתן להימנע מהחזירים, הפרות והסוסים של המקומיים. חוויה זכורה מההסתובבות בכפר היא ילד בין 5 הרוכב על סוס ושולט בו בצורה מרשימה. הסתובבות בכפר מזכירה סיפורים מימי הביניים, כאילו הזמן בכפר עצר מלכת.
בגלל תקלה בג'יפ נשארנו לישון לילה אחד בכפר מעבר לתכנון, דבר שהתגלה כטעות מצויינת. ההסתובבות בכפר, היכרות עם המקומיים והשתכרות מצ'צ'ה (המשקה המקומי עשוי ענבים, מזכיר גראפה) היו הדברים שגרמו לנו באמת להנות מהשהות בכפר.
הטיול לקרחון שחארה – המסלול עובר לאורך נחל צפונית לאושגולי, בדרך יפה מאוד. הסוף של המסלול מאופיין בעיקר בפריחה מרשימה (באוגוסט). הקרחון עצמו פחות מרשים מקרחון צ'ילאדי, עם כי למסלול יש חן שונה משלו.

סיכום

אזור מדהים ביופיו בגיאורגיה – נופים מרשימים ההולכים יד ביד עם התרבות המקומית העתיקה.
היתרון העיקרי של האיזור הוא הורסטיליות שלו – ניתן לטייל ברגל, עם ג'יפ, טרקים, טיולי יום.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )