בסיס הר Tronador וחציית קרחון Alerces

טרק פחות מוכר בשמורת Naual Huapi שליד ברילוצ'ה - למרגלות Cerro Tronador. אזור בו ביצענו טרק של 3 ימים, 2 לילות בבקתות נהדרות וחציית קרחון אחת

משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתדצמבר-מרץ

הפארק הלאומי Naual Huapi

אין כמעט מטייל בארגנטינה שלא עובר דרך אזור ברילוצה והפארק Naual Huapi. הטרק המוכר באזור הוא Nahuel Huapi Traverse (בקיצור NHT) שעובר דרך רפוחיו Jacob ו-Frey (הגרסה המקוצרת שאורכת 3 ימים) או או למנוסים יותר בטיפוס שעולים על Cerro Navidad ומגיעים לרפוחיו Italia ו-Lopez בסיבוב מלא של 5 ימים (כשניתן לראות את אותן בקתות גם ללא החצייה האתגרית של הרכס ולחלק את המסלול ל-2 סיבובים בני 3 ימים).
סיפור הדרך הזה מציע טרק נוסף בפארק, אקדים ואומר שאם היה לי רק אחד לעשות באזור - זה כנראה היה NHT, זהו אכן הטרקים היפים שהלכנו בחודשיים שהיינו בפטגוניה, רבות נכתב עליו והאינטרנט שופע מידע. אתאר טרק נוסף שהוא אחד מני רבים שעוד אפשר לבנות בפארק העצום הזה, למרגלות הר טרונדר (Cerro Tronador), דרך 2 בקתות - Refugio Otto Meiling ו-Refugio Agostino Rocca כשהדרך עוברת ע"י חציית קרחון Alerces עם מדריך מקצועי.

כבוד למטפסי ההרים

לפני שארד לפרטים טכנים, איך מתארגנים, כמה ימים, כסף, אוכל וכו'. ברשותכם, פסקה על האנשים שעל שם שמם קרויים האתרים בהם עובר הטרק.

Otto Meiling - נולד בגרמניה ב-1902. בשנות ה-20 לחייו עזב לבואנוס איירס שבארגנטינה (כמו גרמנים רבים לפניו, לכן הייתה פטגוניה יעד מועדף לנאצים בורחים לאחר מלחה"ע 2, אגב). בהמשך חייו עבר לגור בברילוצ'ה והחל לטפס על ההרים הסובבים את העיר עם חבריו הגרמנים. היה ממייסדי Andino Club Bariloche שקיים עד היום ומתחזק את הפארק בצורה נהדרת. במהלך השנים טיפס על הרים רבים בסביבה, כשהאהוב עליו היה Cerro Tronador עליו טיפס 15 פעמים, לאחרונה כשהיה בן 78! הרפוחיו הקרוי על שמו כיום, הממוקם בין שני הקרחונים, למעשה נבנה על ידו ושימש במקור כבי"ס לסקי. אגב, אוטו לא היה הראשון לכבוש את פסגת טרונדור, ניסיונו הראשון כשל וההר נכבש ע"י חברו Hermann Claussen בינואר 1934. בשנותיו המאוחרות יצא נגד התמסחרות טיפוס ההרים והתנגד לבניית אתר הסקי המתוייר ב-Cerro Catedral ואף פרש מ-Andean Club בשל כך. למרות זאת, לאחר מותו ב-1989 קיבלה הבקתה את שמו, הוקרה על פועלו והישגיו הרבים ובכך נחקק שמו קרוב להר שאותו אהב.

Agostino Rocca - איש עסקים ונשיאה הארגנטינאי של חברת התעשייה וההנדסה Techint. נהרג בשנת 2001 בהיותו בן 56, בהתרסקות מטוס ססנה. רפוחיו Agostino Rocca נבנה ע"י Andino Club Bariloche בחסות חברת Techint ונחשב רפוחיו מתקדם בתחומים רבים אשר נפתח רק לאחרונה באפריל 2012. הבקתה נבנתה על פאס בגובה 1432 מ' שנקרא Paso de las Nubes על שם העננים הרבים שעוברים דרכו. הרפוחיו מצוייד במערכת חשמל הידרואלקטרית המופעלת ע"י טורבינה משלו, בעל מערכת ביוב חדשנית מסוג evapotranspiration אשר חוסכת את השימוש בחומרים ספטיים רבים ומפחיתה את הזיהום הסביבתי ב-95%. הבקתה מסוגלת להכיל 80 איש ב-10 חדרים, מצויידת במקלחות חמות, ומטבח המייצר פסטה טריה מדי ערב. עובדה מעניינת, חברת Techint נוסדה ע"י תעשיין איטלקי אחר שגם הוא נקרא אגוסטינו רוקה, בעוונותיו היה חבר המפלגה הפשיסטית באיטליה אך פרש ממנה ב-1941 ואף נאסר בשל כך. לאחר המלחמה יסד את חברת Techint העוסקות בתחומים רבים של תעשיה, הנדסה, בניין, פלדה, כריה, שמן וגז. החברה עבדה רבות בארגנטינה, בין היתר תחת חסותו של הנשיא הארגנטינאי חואן דומינגו פרון.

Cerro Tronador - טרונדור הוא למעשה הר געש רדום המתנשא לגובה של 3,491 מטרים [בפועל, להר מספר פסגות: הבינלאומית (3,484 מטר), הארגנטינאית (3,187 מטר), הצ'יליאנית (3,262 מטר)], לאורך הגבול בין ארגנטינה וצ'ילה. משמעות השם "טרונדור" בספרדית - "הרועם" (באנגלית Thunderer), בשל הרעש של גושי קרח הנופלים ממנו. ההר נחלק בין שני פארקים לאומיים: נאוול ואפי בארגנטינה ווויסנטה פרס רוסאלס בצ'ילה. ההר מכיל 8 קרחונים, מהם: Alerce אותו ניתן לחצות בקבוצות ו-Ventisquero Negro - "הקרחון השחור" המפורסם יותר. הרמן קלאוסן הגרמני היה הראשון לטפס הטרונדור, עשה זאת בטיפוס יחיד (לבדו) בינואר 1934. הבקתה על ההר, רפיוחו Otto Meiling, היא היעד הפופולרי לטרקים יומיים. הבקתה קרויה על שמו של מטפס הרים אשר טיפס עשרות פעמים על ההר ובילה שנים בהדרכת אנשים מסביב להר. מקור - ויקיפדיה

חלוקת הימים שלנו

יום ראשון: נסיעה מברילוצה ל-Pampa Linda והליכה ל-Refugio Otto Meiling בגובה 1922 מ'.
יום שני: חציית קרחון Alerce בקבוצה מאורגנת עם מדריך והליכה ל-Refugio Agostino Rocca בגובה 1432 מ'.
יום שלישי: יציאה מהפארק, חזרה ל-Pampa Linda על בסיס השביל הלא הררי או ירידה לעבר Lake Frías וחזרה לברילוצה בסירה.

תקציב

קודם כל, תכנון תקציב ($=פזו ארגנטינאי), זו הרפתקה לא זולה:
- תחבורה הלוך: הגעה ל-Pampa Linda, הלוך-חזור כ-250-300$ לאדם. יש טרנזיט יומי שיוצא בשעה 8/9 בבוקר מ-Club Andino Bariloch (בקיצור CAB) וחוזר בשעה 16/17 אחה"צ.
- דמי כניסה לפארק 120$ לאדם שנגבים בתחנת השומרים ב-Villa Mascardi.
- לינה ואוכל ברפוחיו - יקר! 450$ לאדם ללינה בתוך הרפוחיו, ארוחת ערב 400$ לאדם. אני מצרף את המחירונים של 2016-2017. אוהלים בחינם (אבל צריך אוהלים טובים כי קר שם מאוד בגלל הקרחונים המקיפים והגובה של 1922 מ' ברפוחיו Otto והרוחות של רפוחיו Rocca)
- חציית קרחון עם יחס של מדריך לכל 4 מטיילים כ-3000$ לאדם.
- אם רוצים לצאת מהטרק בסירה דרך אגם Frias עולה 1000$ לאדם.
לסיכום - תקצוב טיול של 3 ימים נע בטווח מחירים שבין 420$ (רק כניסה והסעות, בישול ארוחה בשל ולינה באוהל), בלי חציית הקרחון.
* אנחנו עשינו הלוך חזור דרך Pampa Linda עם לינה בתוך הרפוחיוס, אבל בישלנו בעצמנו, ביצענו חציית קרחון - זה עלה לנו כ-4320$ לאדם.
הזמנו את ההסעות וחציית הקרחון דרך CAB, עשו לנו הנחה כששילמנו במזומן. לא קיבלנו את פרטי המדריך מראש, אלא רק כשהגענו לבקתת Otto.
המדריך שלנו נקרא Sergio המייל שלו Sergio_patagonia4@yahoo.com.ar עובד בחברת Sahga expediciones - מומלץ מאוד! למי מכם שרוצה ליצור עימו קשר. אנחנו כאמור שילמנו עבור חצייה ב-CAB בלי לדעת מראש מי ידריך אותנו.

יום 1 - מ-Pampa Linda ל-Refugio Otto Meiling

סה"כ היום הראשון כ-14 ק"מ על פני 5-7 שעות
הנסיעה ל-Pampa Linda אורכת כשעתיים וחצי ועוברת בנופים מאוד יפים על פני Lago Mascardi (אגם מסקרדי). בחלק מהדרך יש פיתולים צרים שנקראים Los Rápidos קחו בחשבון שאם אתם באים עם רכב משלכם, לא יתנו לכם לעלות אחרי השעה 14 בצהריים בשל עומס וצרות הכביש, בשל אותה סיבה תורשו לצאת מ-Pampa Linda רק אחרי 16 אחה"צ ולא לפני כן.
השביל לבקתת מתחיל איפה שההסעה עוצרת וליד המלון הגדול (והיחיד) שיש ב-Pampa Linda ליד שלט הכניסה. החלק הראשון הוא די משעמם וכולל הליכה בשביל רחב ושטוח, אחרי כשעה מגיעים לחציית Rio Castaño Overa.
משם, השביל נשאר טוב ורחב, נכנסים ליער (עצים מספקים צל בימים החמים) ומתחילים בעליית 6 ק"מ של פיתולים מתונים כשעם הזמן נפתח הנוף דרך העצים ורואים את Castaño Overa Glacier ואת Cerro Tronador, החלק של האחרון של השביל הוא פיתולים צריך ותלולים יותר שנקראים Los Caracoles (השבלולים).
אחרי כשעה וחצי מגיעים לקו העצים ולאזור הנקרא La Almohadilla - כאן מתחילים זבובי הטוואנוס להציק מאוד וכדאי ללכת מהר כדי להמנע מעקיצות. החלק האחרון לבקתה הוא חשוף (ללא כיסוי של עצים, ללא מקור למילוי מים) וסלעי מאוד, כולל עלייה אחרונה של 3.5 ק"מ על-פני 350 מטרים בגובה עד לבקתה. לדעתי החלק הזה מאוד יפה וזו בעצם הפעם היחידה שתהיה לכם זווית רחבה על Cerro Tronador.
מכאן אתם בין הקרחונים :-)

Refugio Otto Meiling

מקום מדהים, כנראה הרפוחיו הכי יפה שהיינו בו בכל הטיול (ואולי החיים), מתנשא לגובה 1922 מטרים ובנוי בין שני קרחונים - Castaño Overa ו-Alerce אותו נחצה מחר. הנוף מטורף והשקיעה מדהימה. אנחנו כאמור בישלנו בתוך הרפוחיו בעצמנו, אבל התחרטנו על החיסוך של 400$ לאדם כי הם אכלו באותו הלילה נתחי טלה בתפוחי אדמה ובלינצסים של ריבת חלב - בהחלט שווה 100 ש"ח. אנחנו אכלנו פסטה ברוטב עגבניות והתפנקנו בבירה גרמנית. הלינה מתרחשת בקומה 2 של הרפוחיו - מפלס אחד רחב שפורסים עליו כ-40 מזרונים צמודים זה לזה :-) לילה טוב

יום 2 - חציית קרחון Alerce ל-Refugio Agostino Rocca

***אקדים ואומר - בשום פנים אל תכנסו לקרחון ללא מדריך! במהלך ההליכה על הקרחון המדריך מדגים מספר פעמים איך אזורים שנראים בטוחים הם בעצם קרח דק שמתחתיו נקיקים קפואים וזרימה מאוד חזקה של מי קרח מופשרים (הקרחון עובר המסה על פני הקרחון וגם מתחתיו). אסור להכנס ללא מדריך. אל תהיו לא אחראיים ותסכנו את עצמכם ואת המחלצים. אם לא מתחשק לכם להשקיע את הכסף בחציית הקרחון, סבבה - ניתן לחזור על חלק מהדרך של היום הקודם וללכת בשביל דרך מצויין לבקתת Refugio Agostino Rocca שלא על קרחון***

היום מתחיל עם מפגש של הקבוצה והמדריך/מדריכים (לנו היו 2 כי היינו 7 ושומרים יחס של מדריך על כל 4). תחילת היום בהליכה מבקתת Otto לפאתי הקרחון. שם עוברים הסבר שחלקו גיאולוגי וחלקו טכני/בטיחותי, נרתמים ונקשרים זה לזה, שמים קרמפונים על הנעליים (דוקרני קרח), יש מדריך שמוביל את השיירה ומדריך שסוגר.
החצייה מאוד יפה ובואפן מפתיע לא קלה פיזית היות ונוצר הרבה פעמים מתח על החבל שמחזיק אתכם (מתיחה מקדימה או מתיחה מאחורה אם ההוא שמאחוריכם הולך לאט), בנוסף אנשים מחליטים ונדרשת עצירה של כל הקבוצה כדי שמי שהחליק יוכל לחזור לעמוד ולהמשיך - זו אחלה חוויה, אבל דורשת סובלנות והתאמה לקבוצה. סה"כ החצייה אורכת כ-3-4 שעות, הנוסף מדהים, הקרחון עצום ומולנו נשקף כל פארק נאוול וואפי לכיוון מזרח במלוא הדרו.

לאחר חציית הקרחון מורידים את הציוד ומניחים אותו בצורה מסודרת לקראת הקבוצה הבאה (יש כל יום הליכה ל-Refugio Agostino Rocca וקבוצת שתחזור משם לכיוון Refugio Otto). מכאן עוד כשעה דרך לגונות בצבעים מדהימים ועל פני מישורי לבה שהותירו התפרצויות קדומות של הטרונדור. אחלה יום!

Refugio Agostino Rocca

גם מקום נהדר, הרפוחיו מאוד מרשים ומודרני. החדרים ברמת הוסטל טוב - כל חדר עם 4 מיטות קומותיים, מקלחות חמות, במטבח - מכינים פסטה טרייה מדי ערב, מתגאים במבחר היינות הרחב שלהם. הנוף צפונה לעבר Puerto Frias ו-Lago Fria מאוד יפה, המון ציפורים - מנשרים (אחד הצלחתי לצלם היטב), קונדורים, בהחלט שווה להגיע לכאן :-)

יום 3 - מ-Refugio Agostino Rocca ל-Pampa Linda

הדרך חזרה ל-Pampa Linda לא מרתקת במיוחד בהשוואה לימים הקודמים ועוברת ברובה בירידה תחת עצים על גדות Alerce creek. הולכים כ-4 שעות חזרה לגשר Castaño Overa ומשם עוד שעה עד לחניון.
הדרך המעניינת יותר, אך גם היקרה יותר היא לרדת מהרפוחיו לצד השני של Valley Frías שלפי התיאורים אמור להיות מלא עצי Alerce בני 1000 שנים, מגיעים תוך 6-7 שעות ל-Lake Frías (צריך להגיע עד לשעת עזיבת הסירה ב-16, אז להתחיל את היום מוקדם) וחוזרים לברילוצה עד הערב. כאמור לא עשינו, אבל אמור להיות יפה מאוד.

טיפים

  • לקחת הרבה כסף מזומן - אין כמובן כספומטים ב-Pampa Linda או בהרים
  • משקפי שמש וקרם הגנה לחציית הקרחון - חובה, השמש חזקה מאוד!
  • להרשם לפני היציאה לטרק בצריך של CAB ב-Pampa Linda
  • חציית קרחון עם חברה מוכרת שמכסה גם ביטוחית, כדאי לתאם דרך CAB בברילוצה
  • אין הכרח בהמפה טופוגרפית או מצפן, הכל מסומן מצויין. כדאי להעזר באפליקציית MAPS.ME כדי לודא את מיקומכם בדרך

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )